Parsiyel karaciğer rezeksiyonu uygulanan ratlarda intraperitoneal leptin uygulanmasının karaciğer rejenerasyonu üzerine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental studying the effect of intraperitoneal leptin on liver regeneration in rat applied partial liver resection
  1. Tez No: 195301
  2. Yazar: MURAT ÇİLEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. ERTUĞRUL KARAHÜSEYİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2007.Leptin uygulanmasının Karaciğer(KC) rejenerasyonu üzerine etkisini araştırmak amacıyla 56 adet Spraque-Dawley cinsi albino sıçanlar kullanıldı. Deney hayvanları 8'er adet sıçandan oluşan toplam 7 grup oluşturuldu: Grup 1 Kontrol(n=8): Hayvanlara hiçbir cerrahi işlem uygulanmadı. Grup 2, 3, 4 (n=8): % 70 Parsiyel KC rezeksiyonu + intraperitoneal SF uygulanması Grup 5, 6, 7 (n=8): % 70 Parsiyel KC rezeksiyonu + intraperitoneal leptin uygulanması Grup 1 hariç tüm sıçanlara % 70 parsiyel KC rezeksiyonu uygulandıktan sonra grup 2 ve 5 laparotomiden 24 saat, grup 3 ve 6 laparotomiden 48 saat, grup 4 ve 7'den ise laparatomiden 72 saat sonra hematolojik ve biyokimyasal parametreler için vena cava inferiordan kan örnekleri alındı ve daha sonra da kalan karaciğerleri doku örneklerinin histopatolojik incelemelerinin yapılması için total olarak rezeke edildi. Sıçanlar dekapitasyonla sakrifiye edilidi. Hiçbir grupta ölüm olmadı. Karaciğer rejenerasyon oranlarının belirlenmesinde kullanılmak üzere tüm hayvanların, laparatomiyi izleyen 1. saatte ve deney sonunda vücut ağırlıkları, grup 1'e ait sıçanların karaciğer yaş ağırlıkları hassas terazi ile ölçüldü. Grup 2,3,4,5,6 ve 7'e ait 24., 48. ve 72. saatlerde alınan karaciğerlerin yaş ağırlıkları kontrol grubuna benzer şekilde ölçüldü ve karaciğerlerin rejenerasyon oranları Child'ın formülüne yerleştirilerek hesaplandı. Sonuç olarak leptinin erken dönemde kullanılması biyokimyasal parametreler açısından hücresel hasarı önleyememiştir. Ancak histopatolojik veriler % 70 hepatektomize ratlarda intraperitoneal leptin uygulanmasının KC rejenerasyonunu arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle hepatik rezervi sınırlı hastalarda kullanılabileceği düşünülebilir ancak leptinin koagülasyon mekanizması ve hepatositler üzerine etkilerinin açıklanması için daha fazla randomize çalışmalaya ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
To study the effect of leptin applying on liver regeneration, fifty-six Spraque-Dawley type albino rats employed. Experiment animals divided of seven group that eight each one: Group 1- control (n=8): no surgical intervention applied on animals Group 2,3,4 (n=8): 70%, partial liver resection + intraperitoneal SF application Group 5,6,7 (n=8): 70%, partial liver resection + intraperitoneal leptin application After applying 70 %, partial liver resection in all animals except first group, for hematological and biochemical parameters, blood samples derived in inferior vena cava following 24, 48 and 72 hours laparatomy in group 2 and 5, group 3 and 6 and group 4 and 7, respectively, then to histopathological examinations on tissue samples of remain livers, all of the livers totally resectioned. Rats sacrified with decapitalization. No mortality seen in groups. For use to determine of resectioned liver proportion, all animal?s body weights and control group?s livers wet weights measured at first hour after laparatomy and at the end of the experiment by sensitive balance. In group of 2,3,4,5,6, resectioned liver?s wet weights at 24, 48 and 72 nd hours measured the same way and resectioned liver proportion established by disposing Child?s formulation. As a consequence, use of leptin in early- term have not been prevent cellular damage for biochemical parameters. However, histopathological data show that leptin application increases liver regeneration in 70 % hepatechtomised rats. Thus, it is thinkable that leptin can use in limited hepatic reserved patients but we believe that researchs are needed to determine coagulation mechanism and to explain effects on hepatocyte of leptin.