İnvaziv meme kanserlerinde fascin ekspresyonu ile tümörün biyolojik davranışı arasındaki ilişki
The relationship between fascin expression and biological behavior of invasive breast carcinomas
  1. Tez No: 195308
  2. Yazar: METEHAN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGÜL PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fascin, hücre motilite ve adezyonunda önemli bir rol oynayan aktin baglayıcı proteindir. Son çalısmalar tümör invazyonunda fascin'in önemli bir medyatör oldugunu göstermistir. Bu çalısmada invaziv meme karsinomlarında fascin ekspresyonu ile hasta yası, tümör boyutu, tümör histolojik derecesi (grade), aksiller lenf nodlarında metastaz varlıgı ve sayısı, östrojen ve progesteron reseptör ve c-erbB- 2 onkoproteini ekspresyonu arasındaki iliskiyi incelenmistir. Ayrıca tüm parametrelerin kendi aralarındaki iliskiyi ortaya koymak üzere istatistiksel analizleri yapılmıstır. Olguların özellikleri ve klinikopatolojik bulguları hastane kayıtlarından ve Patoloji Anabilim Dalı arsivinin 1996-2002 yılları arasındaki raporlarından temin edilmistir. Doku spesmenleri primer meme kanserli 100 kadın olgudan elde edilmistir. WHO klasifikasyonuna göre bu tümörler histolojik olarak; invaziv duktal karsinom (n=91, %91), mikst duktal-lobüler karsinom (n=4, %4), invaziv lobüler karsinom (n=2, % 2), tübülolobüler karsinom (n=2, %2) ve tübüler karsinom (n=1, %1) seklinde kategorize edilmistir. Fascin ekspresyonu bu tümörlerden 12'sinde (%12) pozitif olarak izlenmistir. Fascin ekspresyonu ile tümör histolojik derecesi arasında belirgin bir iliski (P0.05).
Özet (Çeviri)
Fascin is an actin-bundling protein that plays an important role in cell motility and adhesion. Current studies showed that fascin is an important mediator in tumor invasion. In this study we analysed the relation between the expression of fascin and age of case, tumor size, tumor grade, axillary lymph nodes status and numbers , oestrogen and progesterone receptor status and c-erbB-2 oncoprotein in invasive breast carcinomas. In addition, the relation among all these parameters were analyzed statistically. Patient characteristics and clinicopathologic finding were obtained from hospital records and from the Pathology Department files between 1996 and 2002. Tissue specimens were obtained from 100 female patients with primary invasive breast cancer. The tumors were histologically categorized as invasive ductal carcinomas (n=91, %91), mixt ductal-lobular carcinomas (n=4, %4), invasive lobular carcinomas (n=2, %2), tubulolobular carcinomas (n=2, %2) and tubular carcinoma (n=1, %1) according to the World Health Organization classification. Twelve of these tumors (%12) were positive for fascin expression. Fascin expression correlated significantly with tumor grade (P0.05).