İnvaziv duktal meme kanserlerinde Cd74'ün prognostik önemi
The prognostic value of Cd74 in i̇nvasive ductal breast cancer
  1. Tez No: 559232
  2. Yazar: MUHİTTİN YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİNÇKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin tanı sonrası seyrinde hastalar arasında farklılıklar görülmektedir. Hastalığın seyrindeki bu farklılıkların önceden belirlenip uygun tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için prognostik belirteçlerden yararlanmak gerekir. Bu çalışmada, invaziv duktal meme kanserleri nedeniyle mastektomi uygulanan hastalarda CD74 ekspresyonunun prognoza etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Mart 1984 – Kasım 1999 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda invaziv duktal meme kanseri nedeniyle opere edilmiş olup ameliyat sonrası takip ve tedavi bilgilerine ulaşılabilen 41 hasta alınmıştır. Bu hastalara ait ameliyat materyalleri immünohistokimyasal yöntemlerde incelenerek dokulardaki CD74 ve HLA-DR ekspresyon oranları ve lenfatik infiltrasyon miktarı saptandı ve hastaların dosyalarından elde edilen prognostik verilerle karşılaştırmaları yapıldı. Sonuç olarak, artmış CD74 ekspresyonunun, HLA-DR ekspresyonunda ve buna bağlı olarak lenfositik infiltrasyonda azalmaya neden olarak prognozun kötüleşmesine sebep olduğunu düşündüren veriler elde edilmiştir. Daha geniş serilerle yapılacak çalışmalarla istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde edilebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women worldwide. There are differences between the patients after diagnosis of breast cancer in the course. To pre-determine the differences in the course of the disease and to decide the appropriate treatment modalities for the patient must take advantage of the prognostic markers. In this study, the effect of CD74 expression on the prognosis of the patients undergoing mastectomy for invasive ductal breast cancer was investigated. Patients, who had been operated on for invasive ductal breast cancer at General Surgery Department of Akdeniz University School of Medicine, between March 1984 and November 1999 were examined. 41 patients, whose post-operative follow-up and treatment information was accessible were inculuded in the study. The operation materials of these patients was examined with immunohistochemical methods. The CD74 and HLA-DR expression levels of tissues and the amount of lymphatic infiltration at these tissues was determined. The comparison of this outcomes with prognostic data obtained from the files of patients was performed. As a result, the data were obtained suggesting that the increased expression of CD74 was caused to the worsening of prognosis by decreasing of the HLA-DR expression and lymphatic infiltration. Further studies in larger series considered to have statistically meaningful results.