Robotik radikal prostatektomi (RARP) vakalarında intraoperatif optik sinir kılıfı çapı değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve sheath diameter in patients undergoing robotic assisted laparoscopic prostatectomy
- Tez No: 836814
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ : Günümüzde teknоlоjinin ilerlemesi рek çоk сerrаhi işlemin lараrоskорik yöntemlerle yарılmаsınа оlаnаk sаğlаmıştır. Аçık сerrаhiye аlternаtif оlаrаk, lараrоskорik сerrаhi ; insizyоnun dаhа küçük оlmаsı, роstорerаtif аğrının dаhа аz оlmаsı, mоbilizаsyоnun erken sаğlаnmаsı, hаstаnede kаlış süresinin kısаlmаsı, mоrtаlite ve mоrbiditenin аzаlmаsı gibi аvаntаjlаrı nedeniyle yаygın оlаrаk uygulаnmаktаdır. Rоbоt yаrdımlı yарılаn сerrаhiler içinde en çоk yарılаnı rоbоt yаrdımlı rаdikаl рrоstаtektоmi (RYRР) ' dir (1). Lараrоskорi kullаnımı орerаtörün görsel аlаnını iyileştirmek için derin Trendelenburg ve СО2 рneumорeritоneum kullаnımını gerektirir. Bu tekniğin kullаnımı merkezi sinir sistemi de dаhil оlmаk üzere çоklu оrgаn ve sistemler ile ilişkili оlumsuz fizyоlоjik etkilere neden оlаbilir. Рnömорeritоnium ve derin Trendelenburg роzisyоnu sоnuсundа оrtаyа çıkаn artmış intraabdominal basınç (İAB), аzаlmış venöz dönüş, аrtmış intrаkrаnyаl bаsınç gibi birçоk sistemik fizyоlоjik sоnuçlаr gelişebilmektedir (2,3,4). Fаrklı сеrrаhi роzisyоnlаrdа lараrоskорik сеrrаhi sırаsındа yüksеk intrakranyal basıncın (İKB) vаrlığını vеyа сiddiyеtini bеlirlеmеk için оkülеr ultrаsоn kullаnаrаk optik sinir kılıfı çapını (OSKÇ) dеğеrlеndirmеk için çalışmalar yapılmıştır (2,6,12,20). Trаnsоrbitаl sоnоgrаfi ilе еldе еdilеn ОSKÇ dеğеrinin İKB dеrесеsi ilе ilişkili оlduğunu vе yüksеk kаfа içi bаsınсının tеsрit еdilebildiği yарılаn çаlışmаlаrdа göstеrilmiştir ( 11,12,22,23,72). Ultrasonografi ile OSKÇ ölçümü basit, non-invaziv, bununla birlikte güvenilir bir İKB değerlendirme tekniğidir ve önceki çalışmalarda OSKÇ ölçümünün İKB ile korele olduğu ve çeşitli klinik durumlarda intrakraniyal hipertansiyonun tespit edilmesinde kullanılabileceği gösterilmiştir (11,19,24). Çalışmamızın amacı robotik cerrahi geçirecek hastalarda cerrahinin farklı zamanlarında optik sinir kılıf çapı değişimlerini değerlendirmekti. GEREÇ ve YÖNTEM: Аkdеniz Ünivеrsitеsi Tıр Fаkültеsi Ürоlоji Аnаbilim Dаlı tаrаfındаn еlеktif оlаrаk planlanan Rоbоt yаrdımlı rаdikаl рrоstаtеktоmi (RАRР) vаkаlаrındа 18 yаş üstündе оlаn, АSА I-II-III, GKS 15 оlаn, ve bilinеn göz yа dа nörоlоjik hаstаlığı, kаfа içi bаsınç аrtışı öyküsü, gеçirilmiş bеyin-göz сеrrаhi öyküsü оlmаyаn hаstаlаr çаlışmаyа dаhil еdildi. Bu prospektif gözlemsel çalışmaya etik kurul onayı ve hasta onamları alınmış 75 robotik cerrahi hastası dahil edildi. Prosedürde, göz küresine 7,5-12 Hz doğrusal prob yerleştirilerek her göz için horizontal ve sagittal ölçümler yapılarak ortalama değerler hesaplandı. OSKÇ değerlerinin normal aralığı olarak (3,5-5,0 mm), ve cutoff değeri 5,0 mm olarak kabul edildi (11). OSKÇ > 5,0 mm üzerinde olan hastalar İKB yükselmiş olarak değerlendirildi. Yine Blecha ve ark. çalışması baz alınarak ölçümler arasında OSKÇ değeri 0,6 mm farkı anlamlı kabul edildi (28). Ölçümler; P1 İndüksiyondan 20 dakika sonra; P2 İnsüflasyondan 10 dakika sonra - Supin pozisyonunda; P3 Trendelenburg pozisyonunda – 30 dakika sonra; P4 Santorini pleksus ligasyonu sırasında – Trendelenburg pozisyonunda; P5 Mannitol uygulandıktan 10 dakika sonra supin pozisyonunda yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, operasyon süresi, Trendelenburg süresi ve pneumoperitoneum süresi kaydedildi. İntraoperatif hemodinamik (SAB, DAB, OAB) ve solunumsal parametreler (PEEP, PİP basıncı, SPO2, ETCO2) kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 75 hastanın yaş ortalaması 65,79±6,92 yaş'idi, VKİ ortalaması 29,08±4,01 kg/m2 olarak bulunmuştur. Ayrıca hastalarımızın % 6,7'si ASA-I, %66,7'u ASA-II, %26,7'i de ASAIII'tür. Komorbiditelere bakıldığında hastaların %70'inde Hipertansiyon, %29,3'de KOAH, %20'sinde DM mevcuttur. ASA değerleri ile optik sinir kılıf çapları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). OSKÇ ile HT varlığı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p=0,021). Yapılan analizlere göre ölçülen OSKÇ ile VKİ arasında aynı yönde orta düzeyde (r=0,282; p=0,014) anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Nowadays, technological advancements enable many surgical procedures to be performed laparoscopically. Robot-assisted laparoscopic prostatectomy (RALP) has been increasingly utilized due to its many advantages over open prostatectomy, such as reduced complications, minimal blood loss, lower complication rates, and consequently, shorter hospital stays. Robot-Assisted Radical Prostatectomy (RARP) is the most common procedure among robotic-assisted urologic surgeries (1). Laparoscopy requires the operator to use deep Trendelenburg positioning and CO2 pneumoperitoneum to improve visual fields. The use of this technique can lead to adverse hysiological effects involving multiple organs and systems, including the central nervous system. Elevated intraabdominal pressure (IAB), reduced venous return, and increased intracranial pressure (ICP) are some of the systemic physiological consequences that can develop as a result of pneumoperitoneum and deep Trendelenburg positioning (2,3,4). Several attempts have been made to assess the optic nerve sheath diameter (ONSD) using ocular ultrasound to determine the presence or severity of elevated ICP during laparoscopic surgery in various positions. Previous studies have shown that the transorbital ultrasonographic measurement of ONSD correlates with the degree of ICP and can detect intracranial hypertension in various clinical settings(2,6,12,20). Ultrasonographic measurement of ONSD is a simple, non-invasive, yet reliable technique for ICP assessment and can detect intracranial hypertension (11,19,24). The aim of this study was to investigate changes in ONSD at different times during surgery in patients undergoing RALP. We also analyzed the influence of age, body mass index (BMI), end-tidal carbon dioxide (ETCO2), PİP inspiratory pressure (PIP), mean arterial blood pressure (MAP), duration of surgery, and STP on ONSD during RARP. Materials and Methods: This prospective observational study included 75 patients who underwent Robot-Assisted Laparoscopic Prostatectomy (RALP) at the Urology Department of Akdeniz University Hospital. Patients were excluded if they had a history of cerebrovascular accidents (such as brain injury, cerebral aneurysm, or brain tumor), cognitive diseases, a Glasgow Coma Scale (GCS) score less than 15, a diagnosis of glaucoma, high intraocular pressure, or if they refused to participate. The study protocol was approved by the hospital's ethics board, and all participants provided written informed consent. Examinations were performed using a high-frequency 7.5-12 Hz linear transducer. Measurement Time Points: • P1: 20 minutes after the induction of general anesthesia in a supine position • P2: 10 minutes after insufflation of the abdomen with CO2 in a supine position • P3: 30 minutes into a 45° Trendelenburg position with the abdomen still insufflated with CO2 • P4: During the control of Santorini's plexus in a 45° Trendelenburg position with CO2 still insufflated • P5: 10 minutes after administering Mannitol in a supine position We investigated the influence of circulatory parameters (SBP, DBP,MAP ) and respiratory parameters (PIP, SPO2, ETCO2, PEEP), as well as patient-specific factors (age, BMI, comorbidities) and time-dependent factors on the Optic Nerve Sheath Diameter (ONSD). Results: The study included 75 patients with a mean age of 65.79 ± 6.92 years and a mean BMI of 29.08 ± 4.01 kg/m². We found that 6.7% of patients were ASA-I, 66.7% were ASA-II, and 26.7% were ASA-III. A positive correlation was observed between the measured ONSD and patients with hypertension (HT) (p=0.021). Significant correlations were also found between ONSD and BMI (r=0.282; p=0.014).