Tek taraflı alt ekstremite rat iskemi reperfüzyon modelinde uzak iskemik önkoşullamanın miyokard lipid peroksidasyonuna etkileri
Effects of remote ischemic preconditioning on myocardial lipid peroxidation in unilateral lower limb rat ischemia reperfusion model
  1. Tez No: 195337
  2. Yazar: ÖMER TORUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİMEN OLGUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günlük pratikte sık kullanılan turnikenin aynı zamanda bir iskemi reperfüzyon (İR) modeli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada direkt miyokard iskemisi oluşturmadan, tek taraflı alt ekstremite İR' sinin, lipid peroksidasyonu (LP) üzerine etkisi ve olası etkinin uzak iskemik önkoşullama (İÖK) ile engellenip engellenemeyeceği araştırılmak istendi. Çalışmaya, her birinde 7 denek bulunan 4 grup dahil edildi. Sham grubuna (n=6) herhangi bir işlem yapılmaksızın toplam çalışma süresi kadar anestezi uygulandı, İR grubunda (n=6) sol arka bacağa 4 saat iskemiyi takiben 2 saat reperfüzyon, İÖK grubuna (n=7), sol arka bacağa 3 döngü halinde 10 dk iskemi, 10 dk reperfüzyon, İÖK+İR grubuna (n=7) İÖK daki işlemlerin ardından 4 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Deney sonunda total kan volümü aspire edilerek ratlar sakrifiye edildi. Doku malondialdehit (MDA) düzeyi ve histopatolojik değerlendirme için kalp çıkarıldı. Sham grubunun MDA düzeyleri İR grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük bulunurken, İÖK ve İÖK+İR grupları ile kıyaslandığında fark saptanmadı. İR grubundaki MDA düzeyleri İÖK ve İÖK+İR grupları ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Tüm grupların kalp histolojik hasar skorları ?0? olarak değerlendirildi. Bu çalışmada tek taraflı alt ekstremite İR' nun miyokardda lipid peroksidasyonuna yol açtığı ve uzak İÖK ile bu etkinin azaltıldığı gösterildi. Uzak İÖK' nın kliniğe uyarlanabilecek; turnike eşliğinde ekstremite cerrahisi geçirecek yüksek riskli olgularda, perioperatif kardiyak sorunları azaltma potansiyeline sahip alternatif bir yöntem olarak denenebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It has been known that tourniquet application is widely used in every day practice and is, however, an ischemia reperfusion (IR) model. In this study it is planned to investigate the effect of unilateral lower limb IR on lipid peroxidation, without constitution of any direct myocardial ischemia and prevention of this probable effect by remote ischemic preconditioning ( IP). Four groups of rats consisting of 7 subjects were included in the study. The Sham group ( n = 6) served as time controls, they remained anesthetized for the whole duration of study; the IR group ( n= 6) underwent 4 hour of left lower limb ischemia followed by 2 hour reperfusion; in the IP group ( n=7) the left lower limbs of rats were exposed to three cycles of 10 minutes of ischemia followed by 10 minutes of reperfusion; IP plus IR group ( n= 7) underwent ischemic preconditioning as in the IP group followed by 4 hours of ischemia and 2 hours of reperfusion . At the end of the study period rats were sacrified by exasanguination of total blood volume. Hearts were totally excised for later tissue MDA level determination and histopathological examination. MDA levels of Sham group compared with IR group was significantly lower, whereas there was no significant difference between Sham and IP and IP+IR groups. MDA levels in IR group was significantly higher than the ones in IP and IP+IR groups. The heart histological injury scores of all groups were determined as ?0?. Unilateral lower limb ischemic reperfusion causes lipid peroxidation on myocardium and this effect can be reduced by remote ischemic preconditioning. In this study we concluded that remote IP can be tried as an alternative method that can be adapted to clinical use and has a potential to reduce the perioperative cardiac problems, for high risky patients who were scheduled for extremity surgery in which tourniquet application would be used.