Gömülü mandibular 3. molar çekimi sonrası deksketoprofen trometamol ve parasetamolün ağrı ve enflamasyon üzerine etkinliği
The efficacy of dexketoprofen trometamol and paracetamol on pain and inflammation after impacted mandibular wisdom teeth extraction
- Tez No: 195349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırmanın amacı; gömülü üçüncü molar çekimi sonrası, ağrı kesici ilaçlardan deksketoprofen trometamolün 12.5 mg dozu ile 500 mg'lık dozdaki parasetamolün, ağrı ve enflamasyon üzerindeki etkinliklerini kıyaslamaktır. Bu çalısmaya Selçuk Üniversitesi Dis Hekimliği Fakültesi Ağız, Dis, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na gömülü alt yirmi yas dislerine çekim endikasyonu konarak basvurmus 18?35 yas arası (ortalama 22.8) 15 sağlıklı birey ile dahil edilmistir. Bu bireylere sağ alt gömülü yirmi yas disleri çekilmeden 1 saat önce ve ameliyattan sonra 500 mg parasetamol, sol alt yirmi yas disleri çekilmeden 1 saat önce ve ameliyattan sonra 12.5 mg deksketoprofen trometamol içeren ağrı kesici ilaçlar verilmistir. Ameliyat sonrası sislik değerlendirmesi için hastaların ameliyattan önce ve ameliyat sonrası 2. gün MRG kayıtları alınmıs, trismus değerlendirmesi için ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 2. ve 7. gün maksimum ağız açıklıkları ölçülmüstür. Ameliyat sonrası ağrı miktarının değerlendirilmesi için de hastalarda ilk 24 saati içeren 100 mm'lik GAÖ indeksi kullanılmıstır. Elde edilen veriler değerlendirilerek, deksketoprofen trometamolle parasetamol arasında, gömülü yirmi yas disi cerrahisi sonrası dönemde ağrı kesici ve antienflamatuar etki kıyaslaması yapılmıstır. Parasetamolün ameliyat sonrası olusan sislik üzerine deksketoprofen trometamolden daha etkili olduğu yapılan MRG ölçüm kayıtlarıyla gösterilmistir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to compare the effectiveness of analgesic drugs of 12.5 mg dose of dexketoprofen trometamol and 500 mg dose of paracetamol on pain and inflammation after impacted third molar surgery. 15 healthy subjects who referred to Selcuk University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Surgery with indication for bilateral lower third molar removal were included this study. The patient age range was between 18 and 35 (mean 22.8) years. 500 mg paracetamol and 12.5 mg dexketoprofen trometamol was prescribed one hour preoperatively and postoperatively after removal of right and left molars respectively. Postoperative swelling was evaluated with preoperative and second day postoperative magnetic resonance imaging (MRI) records. Maximum mouth opening was measured preoperatively, postoperative 2nd and 7th days in order to assess trismus. A visual analogue scale (VAS) of 100 mm was given to patients to assess postoperative pain during first 24 hours. According to MRI records postoperative swelling was significantly different measured in paracetamol group when compared with dexketoprofen trometamol group (p0.05). In both groups, limited mouth opening was significantly prevalant among women than men. According to our results, in case of neccessity to antiinflammatory effect, the use of more potential anti-inflammatory analgesic drug inspite of dexketoprofen trometamol would be the proper choise.