Mandibular gömülü 3. molar dişlerin çekimi sonrası postoperatif komplikasyonların azaltılmasında kullanılan konvansiyonel soğuk uygulama, düşük seviyeli lazer terapi ve hiloterapi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional cold application, low level laser therapy and hilotherapy for the reduction of postoperative complications after the extraction of impacted mandibular third molars
  1. Tez No: 616117
  2. Yazar: MEHMET FATİH TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, mandibular gömülü üçüncü molar diş cerrahisi sonrasında uygulanan konvansiyonel soğuk tedavisi, düşük seviyeli lazer tedavisi ve hiloterapi uygulamalarının postoperatif ağrı, ödem, trismus ve toplam kullanılan analjezik sayısı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu prospektif, randomize, kontrollü klinik çalışmaya kemik retansiyonlu mandibular gömülü üçüncü molar dişe sahip olan 60 hasta (31 erkek, 29 kadın) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. Birinci çalışma grubuna gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi sonrasında 60 dakika hiloterapi uygulanmıştır. İkinci çalışma grubuna gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi sonrasında 4 intraoral ve 6 ekstraoral noktaya düşük seviyeli lazer tedavisi (DSLT) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ilk 24 saat kullanılmak üzere buz paketleri verilmiştir. Hastaların işlem öncesi yüz boyutları ve maksimum ağız açıklıkları kaydedilmiştir. Postoperatif ikinci günde hissedilen maksimum ağrı VAS skalası kullanılarak kaydedilmiştir. Operasyon sonrası ikinci ve yedinci günlerde ödem ve trismus ölçümleri kaydedilmiştir. Postoperatif yedinci günde hastaların kullandıkları toplam analjezik sayıları kaydedilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 21,7 olan (18-40 yaş arası) altmış hasta dahil edilmiştir. Postoperatif ağrı, ödem ve trismus DSLT uygulanan grupta en düşük, konvansiyonel soğuk tedavisi uygulanan grupta en yüksek bulunmuştur. Operasyon sonrası kullanılan toplam analjezik sayısı DSLT uygulanan grupta en düşük, konvansiyonel soğuk tedavisi uygulanan grupta en yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar DSLT'nin postoperatif ağrı, ödem, trismus ve kullanılan toplam analjezik sayısını hiloterapi ve konvansiyonel soğuk tedavisine kıyasla azalttığını göstermiştir. DSLT gömülü üçüncü molar diş çekimi sonrasında oluşan postoperatif komplikasyonları azaltmada soğuk tedavilerine kıyasla daha etkili bir tedavidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of conventional cold treatment, low-level laser therapy and hilotherapy on postoperative pain, edema, trismus and total analgesic dose after mandibular impacted third molar surgery. This prospective, randomized and controlled clinical trial included 60 patients (31 male, 29 female) who had impacted mandibular third molar tooth with bone retention. In this study patients were randomly divided into three groups. 60 minutes of hilotherapy applied to the first study group after mandibular third molar tooth extraction. In the second study group, low level laser treatment (DSLT) was applied to 4 intraoral and 6 extraoral points after mandibular third molar tooth extraction. The control group used ice packs extraorally for the first 24 hours. Face sizes and maximum mouth openings were recorded before the procedure. The maximum pain quantity was recorded using the VAS scale on the second postoperative day. Edema and trismus measurements were recorded on the second and seventh postoperative days. The total number of analgesics used by patients were recorded on the postoperative seventh day. Sixty patients with the mean age of 21.7 years (18-40 years) were included in the study. Postoperative pain, edema and trismus were found to be the lowest in the group treated with DSLT, and the highest in the group treated with conventional cold. Total postoperative analgesic number was found to be the lowest in the DSLT group and the highest in the conventional cold treatment group. These results has showed that the DSLT reduces postoperative pain, edema, trismus, and the total number of analgesic usage compared to hilotherapy and conventional cold therapy. DSLT shows more effective treatment compared to cold treatments in reducing postoperative complications after a third molar tooth extraction.