Torakotomi sonrası ağrıda peroperatif interkostal blok uygulamasının postoperatif epidural morfin tüketimi analjezi kalitesi ve pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of peroperative intercostal nerve block on postoperative epidural morphine consumption, analgesia quality and pulmoner function in postthoracotomy pain
- Tez No: 195354
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİDE ELAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Torakotomi sonrası ağrı (TSA), cerrahi sonrası ağrının bilinen en şiddetli formudur ve etkin sağaltımı önem taşır. Bu prospektif klinik çalışmada, torakotomi uygulanacak hastalarda intraoperatif dönemde bupivakain ile sağlanan çok seviyeli interkostal sinir bloğu (İKSB)'nun, postoperatif dönemde epidural morfin tüketimi, analjezi kalitesi ve pulmoner fonksiyonlar üzerine olan etkisi araştırıldı. Yerel etik kurul onayı alındıktan sonra, elektif torakotomi planlanan, 60 hasta (ASA IIII, 18-65 yaş) randomize olarak epidural analjezi (EA) ve epidural + interkostal analjezi (EİA) gruplarına eşit hasta sayısı içerecek şekilde ayrıldı. Cerrahi girişimin sonunda, torakotominin kapatılmasından önce preoperatif dönemde yerleştirilmiş lomber epidural kateter yolu ile tüm hastalara 3 mg morfin uygulandı. Cerrahi kesi, kesinin iki alt ve iki üst seviyeleri olmak üzere beş seviyeden İKSB amacıyla, EA Grubu'ndaki olgulara toplam 10 ml %0.9 NaCl, EİA Grubu'ndaki olgulara ise toplam 10 ml bupivakain (%0.5) enjekte edildi. Postoperatif dönemde analjezi, hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı (bolus doz; 0.5 mg, kilit süresi; 30 dk, 4 saatlik limit; 3 mg) yoluyla epidural morfin (0.1 mg/mL) uygulanarak sağlandı. Girişim sonunda ekstübe edilen tüm olguların; postoperatif dönemin ilk 4 saatinde saatte bir ve 4.,12., 24., 48. ve 72. saatlerde elde edilen ağrı skorları, morfin tüketimleri, analjezik istek sayıları ve morfine bağlı yan etkileri kaydedildi. Solunum fonksiyon testleri, preoperatif dönemde, postoperatif 24. ve 72. saatlerde elde edildi. Gruplar arasında, cinsiyet (kadın hasta sayısı EİA Grubu > EA Grubu, p0.05). Epidural Analjezi Grubu'na kıyasla, EİA Grubu'nda; statik VAS skorları (0., 1., 2., 3., 4., 12., 48. ve 72. sa), (p0.05). Çalışmamızda, TSA'nın kontrolünde; lomber yoldan epidural morfin uygulaması ile çoklu İKSB kombinasyonunun, tek başına lomber yoldan epidural morfin uygulamasına kıyasla daha etkin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Postthoracotomy pain, is known as the most severe form of postoperative pain and effective treatment is essential. In this prospective clinical study, the effect of peroperative multiple segment intercostal nerve block with bupivacaine on postoperative epidural morphine consumption, analgesia quality and pulmoner function in patients undergoing thoracotomy was investigated. Following local ethics committee approval, sixty patients (ASA I-III, aged between 18-65 yr) scheduled for elective thoracotomy were included. They were randomly assigned into two groups equally ; (i) epidural analgesia (EA) group and (ii) epidural + intercostal analgesia (EIA) group. At the end of the surgery, before closure of the thoracotomy, 3 mg of morphine was administered to all patients via epidural catheter which was inserted preoperatively. Ten mL of 0.9 % NaCl was administered to the surgical incision site, to the two upper and two lower segments of incision site in patients of EA group. Ten mL of 0.5 % bupivacaine was administered to the same sites as mentioned above in patients of EIA group in order to achieve intercostal nevre block. Postoperative analgesia was provided with epidural morphine (0.1 mg/mL) by using patient controlled analgesia (PCA) device (bolus dose: 0.5 mg, lock out time: 30 min, 4 hour limit: 3 mg). At the end of the surgery, the trachea was extubated in all patients. Static and dynamic pain scores of patients, morphine consumption, analgesic demand numbers and adverse effects of morphine were determined hourly during the first four hours and then at the 4th, 12th., 24th, 48th and 72nd hours postoperatively. Pulmonary function tests were performed preoperatively and at the postoperative 24th and 72nd hours. Except gender distribution (number of female patients of EIA group > EA Group, p0.05). Static VAS scores (0., 1., 2., 3., 4., 12., 48. and 72. hr, p0.05). In our study, lomber epidural morphine administration in combination with the intercostal nerve block was more effective than a single lomber epidural morphine administration in order to control postthoracotomy pain. The results of our study suggest that multimodal analgesic approach should be preferred for postthoracotomy pain.