Mycobacterium tuberculosis' e ait ESAT-6 ve CFP-10 proteinlerinin ekspresyonu, farklı hasta gruplarında IFN-γ ve IL-10 yanıtlarının saptanması
Ekspression of Mycobacterium tuberculosis proteins ESAT-6 and CFP-10 and measurement of IFN-γ and IL-10 cytokine responses at different patient groups
  1. Tez No: 195353
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda latent tüberküloz hastalığının tanısında Mycobacterium tuberculosis'e ait antijenlerin yer aldığı IFN-? testleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu testlerde kullanılan ESAT- 6, CFP-10 ve PPD gibi antijenik uyaranlara karşı, çoğu yardımcı T lenfositler tarafından sentezlenen IFN-? düzeyleri ölçülmektedir. M. tuberculosis'e ait RD1 operonu tarafından sentezlenen ESAT-6 ve CFP-10 antijenlerinin birlikte kullanıldığı IFN-? testlerinin duyarlılık ve özgüllüklerinin, tüberkülin deri testine kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu testlerde, BCG aşısı ve geçirilmiş tüberküloz dışı mikobakteriyel enfeksiyonlara bağlı yanlış pozitiflik oranları daha düşüktür. Latent tüberküloz hastalığının tanısında kullanılan tüberkülin deri testine kıyasla, daha iyi sonuçlar elde edilse de bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde, çocuklarda, akciğer dışı tüberküloz olgularında ve tüberküloz hastalığının endemik olduğu bölgelerde, IFN-? testlerinin duyarlılık ve özgüllükleri azalmaktadır. Hastaların klinik bulgularına bağlı olarak IFN-? yanıtlarında değişkenlik olması, bu testlerin kullanım alanını latent tüberküloz hastalığı tanısıyla sınırlamaktadır. Bu nedenle özellikle tüberküloz hastalığının endemik olduğu ülkelerde yaygın olarak kullanılamamaktadır. Bu çalışmada M. tuberculosis'e ait ESAT-6 ve CFP-10 proteinleri klonlandı ve M15 Esherichia coli suşunda eksprese edildi. Ni-NTA agaroz afinite kromatografi tekniği ile saflaştırıldı. Elde edilen ESAT-6 ve CFP-10 proteinlerine karşı farklı hasta gruplarında ortaya çıkan IFN-? ve IL-10 yanıtları ile ?IFN-? / ?IL-10 oranları saptandı. İyileşen tüberküloz hastaları, fibronodüler lezyonu olanlar, plevral efüzyonu olanlar, kaviter lezyonu olanlar, çoklu kaviter lezyonu olanlar, milier tutulumu olanlar ve nükseden tüberküloz hastaları olarak gruplandırılan 78 hastanın sonuçları 34 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Ayrıca sonuçlar, kontrol gurubu içerisinden ülkemizin tüberküloz enfeksiyonu prevalansına uygun oranda IFN-? yanıtları yüksek olan 10 kişinin çıkartılmasıyla elde edilen 2. kontrol grubuyla da tekrarlandı. ?IFN-? ve ?IL-10 yanıtları ile ?IFN-? / ?IL-10 oranlarının, prognostik değeri olduğu bilinen klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularıyla uyumlu oldukları saptandı. IFN-? testlerine ek olarak IL-10 gibi sıvısal ya da regülatör yanıtın göstergesi olan sitokinin ölçülmesinin, ayrıca tüberküloz basiline karşı geliştirilen bağışık yanıt durumunu göreceli olarak ortaya koyan ?IFN-? / ?IL-10 oranlarının belirlenmesinin testin duyarlılık ve özgüllüğünü arttırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
IFN-? tests as an alternative to tuberculin skin test, for the diagnosis of latent tuberculosis disease. IFN-? levels synthesized by T lymphocytes which are accessory in high proportion against the antigenic stimulations are measured. It was established that the sensitivity and specificity of the IFN-? tests in which concomitantly used with M. tuberculosis-specific ESAT-6 and CFP-10 synthesized by RD1 operon was higher compared to the tuberculin skin test. In addition, the false positivity rates related with BCG vaccination and previous nontuberculous mycobacterial infections were lower in these tests. Although better results were obtained in the diagnosis of latent tuberculosis disease compared to tuberculin skin test, the sensitivity and specificity of the IFN-? tests decreased in immunosuppressed individuals, children, cases with extra-pulmonary tuberculosis and endemic places for the tuberculosis disease. Application area of the test may remain limited with the diagnosis of latent tuberculosis disease due to the variety of IFN-? response related to patient clinic; hence this test is not used widely particularly in regions where tuberculosis disease is endemic. In this study M. tuberculosis-specific ESAT-6 and CFP-10 proteins were cloned and were expressed in M15 Esherichia coli strain. These proteins were purified by using Ni-NTA agarose affinity chromatography technique. IFN-? and IL-10 responses and ?IFN-? / ?IL-10 rates were obtained occurring in different patient groups against ESAT-6 and CFP-10 proteins. The results of 78 patients referred as a group including the patients with fibronodular lesions, pleural effusion, cavity lesions, multiple cavity lesions, miliary involvement, recurrent tuberculosis, and recovered tuberculosis disease were compared with healthy control group consists of 34 person. These results were also compared with a second control group after the exclusion of 10 patient whose IFN-? responses were high, according to the tuberculosis disease prevalence in our country. It was obtained that the ?IFN-? and ?IL-10 responses and ?IFN-? / ?IL-10 rates were concordant with the clinical, radiological and laboratory findings having the prognostic value. In addition to the IFN-? tests, it was also established that the measurement of a cytokine, the indicator of such IL-10 humoral or regulator response, determination of ?IFN-? / ?IL-10 rates reflecting the immune response status against the tuberculosis bacillus increased the sensitivity and specificity.