Genel anestezi ile toraks cerrahisi geçiren olgularda analjezik yöntemin postoperatif dönemdeki solunum fonksiyon testleri ve nöroendokrin yanıta etkisi
The effect of analgesic method on postoperative pulmonary function tests and neuroendocrine response in patients undergoing thoracic surgery with general anesthesia
- Tez No: 730244
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF YEĞİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜNDÜZ, PROF. DR. TÜLİN TİTİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Postoperatif torakotomi ağrısı en şiddetli ağrılardan biri olup, bu ağrı retraksiyon, rezeksiyon veya kot kırığı, kostovertebral eklemlerin disartikülasyonu, interkostal sinir hasarı ve/veya göğüs tüpü ile plevral irritasyona bağlı oluşabilir. Bu bölgeye uygulanan nöraksiyel blok teknikleri (torasik epidural, paravertebral, erector spina plane, interkostal blok) postoperatif dönemde erken mobilizasyon ve atelektazi insidansında ve uzamasında azalma dahil olmak üzere tüm olumlu sonuçlarla birlikte, anestezik ve opioid tüketimini (ameliyat sırasında ve sonrası) azaltmanın yanı sıra, postoperatif analjezi süresini uzatmayı ve anestezi kalitesini artırmayı amaçlar. Torakotomi sonrası yetersiz ağrı yönetimi çeşitli pulmoner komplikasyonlarına yol açar. Cerrahi yaralanma, hemostazı yeniden sağlamayı ve doku onarımını indüklemeyi amaçlayan endokrin, metabolik ve immünolojik aracıların aktivasyonu ile bir stres tepkisini indükler. Çalışmamızda elektif toraktomi cerrahisi geçiren olgularda analjezik yöntemin postoperatif solunum fonksiyon testleri, stres hormon ve proinflamatuar yanıta olan etkisini tespit etmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde elektif torakotomi cerrahisi planlanan 18- 75 yaş arası, ASA I-II risk skoruna sahip 72 hasta cinsiyet ayrımı yapılmaksızın çalışmaya dahil edildi. Hastalar ESP blok ve konvansiyonel analjeziklerin etkileri ve olası komplikasyonları hakkında bilgilendirildikten sonra; analjezik yöntem seçimi hastaya bırakıldı. ESP blok uygulamasını seçen 36 hasta Blok grubu, blok uygulamasını seçmeyen ve sadece IV analjezik kullanımını seçen 36 hasta ise Kontrol grubuna dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, VKİ, ek hastalıkları, cerrahi tipi, cerrahi süresi, cerrahi insizyon miktarı, intraoperatif opioid tüketimi, 48 saat içindeki toplam analjezik miktarı, kurtarma analjezik miktarı, VAS skorları, yoğun bakımda kullanılan fentanil miktarı, ekstübasyon süreleri yoğun bakımdan ve hastaneden taburculuk süreleri kaydedildi. Hastaların solunum fonksiyon testleri yapıldı. Preoperatif, postoperatif ekstübasyondan sonra 3. saat ve postoperatif 24. saatlerde IL-6, TNF-α, kortizol, CRP, insülin ve kan glukoz düzeylerinin ölçülmesi amacıyla kan örnekleri alındı. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 23.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p değerinin 0,05'ten küçük saptanması koşulu aranmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 72 hastanın ortanca yaş değeri 58 (IQR=43-65) olup, Erector spina plan (ESP) blok grubunda 53 (IQR=39-63), kontrol grubunda da 60 (IQR=57-67) yıl olarak bulunmuştur. Blok grubundaki hastaların yaşları kontrol grubundakilere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,007). Her iki grupta da erkek hastaların oranı %55,6; kadın hastaların oranı %44,4'tür. ESP grubundaki hastaların %75'inin ASA skoru 1 iken kontrol grubundaki hastaların %69,4'ünün ASA skoru 2 olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Ekstübasyondan sonra 3. saatteki tüm laboratuvar parametreleri (IL-6, TNFα, kortizol, CRP, insülin ve kan glukozu) gruplar arasında istatistiksel olarak benzer bulunmuştur (p>0,05). Ancak IL-6 ve TNF-α düzeylerinde; ESPB grubunda preoperatif döneme göre düşüş saptanırken, kontrol grubunda ise TNF-α konsantrasyonlarında artış, IL-6 konsantrasyonlarının ise anlamsız olarak yükseldiği gözlendi. Postoperatif 24. saatteki kortizol düzeyi blok grubunda 12,48±9,04 µg/dl, kontrol grubunda 18,01±8,4 µg/dl'dir (p=0,009). Postoperatif 24. saatteki CRP düzeyi blok grubunda 112,05±46,48 mg/dl, kontrol grubunda 155,98±59,31 mg/dl'dir (p=0,001). Postoperatif 24. saatteki kan glukozu değeri blok grubunda 128 (112-144,5) mg/dl, kontrol grubunda 158,5 mg/dl'dir (121,5-201) (p=0,015). Kortizol, CRP ve kan glukozu değerleri blok grubundaki hastalarda kontrol grubundaki hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Postoperatif 24. saatteki diğer laboratuvar parametreleri gruplar arasında benzerdir (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda ESPB'nin akciğer volümlerine olumlu etkisi olmasa da; blok yapılmayan hastalara kıyasla stres hormon ve proinflamatuar sitokinler üzerine olumlu etkisi olduğunu, intraoperatif ve postoperatif dönemde opioid ve analjezik kullanımını azalttığını, blok yapılan hastalarda düşük VAS skoru elde edildiğini gördük. Bu nedenle ESPB'nin toraks cerrahisi sonrası ağrı kontrolünde etkin olduğunu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative thoracotomy pain is one of the most severe and may occur due to retraction, resection or rib fracture, disarticulation of the costovertebral joints, intercostal nerve damage and/or pleural irritation with a chest tube. Neuraxial block techniques (thoracic epidural, paravertebral, erector spina plane, intercostal block) applied to this region aim to prolong the duration of postoperative analgesia and increase the quality of anesthesia as well as reducing anesthetic and opioid consumption (during and after surgery) with all the positive results, including early mobilization and reduction in the incidence and prolongation of atelectasis in the postoperative period. Inadequate pain management after thoracotomy leads to various pulmonary complications. Surgical injury induces a stress response with the activation of endocrine, metabolic and immunological mediators aimed at restoring hemostasis and inducing tissue repair. In our study, we aimed to determine the effect of analgesic method on postoperative pulmonary function tests, stress hormone and proinflammatory response in cases undergoing elective thoracotomy surgery. Patients and Method: Between June 2021 and January 2022, 72 patients with ASA I-II risk score, aged 18-75, who were scheduled for elective thoracotomy surgery at Akdeniz University Medical Faculty Hospital, were included in the study without gender discrimination. After the patients were informed about the effects and possible complications of ESP block and conventional analgesics; the choice of analgesic method was left to the patient. 36 patients who chose the ESP block application were included in the Block group, and 36 patients who did not choose the block application and chose only IV analgesic use were included in the control group. Demographic characteristics of the patients, BMI, comorbidities, type of surgery, duration of surgery, amount of surgical incision, intraoperative opioid consumption, total analgesic amount in 48 hours, rescue analgesic amount, VAS scores, amount of fentanyl used in intensive care, extubation times from intensive care and hospital discharge times were recorded. Pulmonary function tests of the patients were performed. Blood samples were taken to measure IL-6, TNF-α, cortisol, CRP, insulin and blood glucose levels preoperatively, at the 3rd hour after postoperative extubation, and at the 24th postoperative hour. While evaluating the findings, they were evaluated using the SPSS 23.0 statistical program for statistical analysis. For statistical significance, the p value was determined to be less than 0.05. Results: The median age of 72 patients included in the study was 58 (IQR=43- 65), 53 (IQR=39-63) years in the erector spina plan (ESP) block group and 60 (IQR=57-67) years in the control group. The age of the patients in the block group was found to be significantly lower than those in the control group (p=0.007). The rate of male patients in both groups was 55.6%; the rate of female patients is 44.4%. While 75% of the patients in the ESP group had an ASA score of 1, 69.4% of the patients in the control group had an ASA score of 2, which was statistically significant (p0.05). All laboratory parameters (IL-6, TNF-α, cortisol, CRP, insulin and blood glucose) at the 3rd hour after extubation were found to be statistically similar between the groups (p>0.05). However, there was a decrease in IL-6 and TNF-α levels in the ESPB group compared to the preoperative period, while an increase in TNF-α concentrations and an insignificant increase in IL-6 concentrations were observed in the control group. Cortisol level at the postoperative 24th hour was 12.48±9.04 µg/dl in the block group and 18.01±8.4 µg/dl in the control group (p=0.009). The CRP level at the postoperative 24th hour was 112.05±46.48 mg/dl in the block group and 155.98±59.31 mg/dl in the control group (p=0.001). The blood glucose value at the postoperative 24th hour was 128(112-144.5) mg/dl in the block group and 158.5 mg/dl (121.5-201) in the control group (p=0.015). Cortisol, CRP and blood glucose values were found to be significantly lower in patients in the block group compared to the patients in the control group. Other laboratory parameters at the postoperative 24th hour were similar between the groups (p>0.05).