İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde geriatrik yaş grubunda ölüm nedenleri
Investigating the cause of geriatric deaths in 2004, İzmir Dokuz Eylül University Hospital
- Tez No: 195355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA DEMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya Saglık Örgütü'nün nüfus verileri ve konu ile ilgili yapılan birçok çalısma, yaslıpopulasyonun tüm dünyada hızla arttıgını göstermektedir. Gelismis ülkelerde, saglık ve ölümistatistiklerinden yararlanılarak yeni saglık politikaları gelistirilmekte ve yaslı nüfusun ülkeekonomisine getirdigi yükü azaltmak için önlemler alınmaktadır. Artan yaslı nüfus, ekonomikve sosyal sorunlar yanında medikolegal ve etik sorunları da beraberinde getirmektedir. Bugüniçin sadece gelismis ülkeleri etkiledigi düsünülen bu durumun yakın gelecekte yaslı nüfusuhızla artan ülkemizi de etkileyecegi beklenmektedir.Bu çalısmanın amacı; zmir Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Arastırma(DEÜUA) Hastanesi'ne basvuran 65 ve üstü yas grubundaki hastaların ölüm nedenleriniortaya koymak ve bu olgular içinde adli boyutu olanların özelliklerini incelemektir.Tanımlayıcı özellikteki çalısmamızın evrenini, 2004 yılında hastanemizde ölen, 65 veüstü yas grubundaki hastalar olusturmustur. Çalısmaya dahil edilen olguların ölüm nedenlerihasta dosya bilgileri, ex notları ve ölüm raporları incelenerek ortaya konmaya çalısılmıstır.Adli boyutu olan olguların, özellikleri incelenmis, adli olgu bildirimi, otopsi kararını etkileyenetmenler tartısılmıstır.Çalısmaya dahil edilen 396 olgunun yas ortalamasının 76.8±7.2, kadın/erkek oranının1.18 oldugu gözlenmistir. Ölüm nedeni belirtilmis olguların büyük çogunlugunun kanser,SVH, KOAH, ASKH gibi dogal hastalıklar sonucu öldügü ortaya konmustur. Dört olguda adliolgu tanısı kondugu ve adli ölü muayenesi yapıldıgı gözlenmistir. Bu olguların hiç birine adliotopsi yapılmadıgı anlasılmıstır. Ölüm raporlarının saglıklı doldurulmadıgı, kliniklerde adliolgu tanısının atlanabildigi gözlenmistir.Bu çalısma hekimlerin, ölen yaslı hastalarda adli olgu tanısı koyma, adli olgu bildirimiyapmada bilgi eksikleri oldugunu, adli olgularda ölüm nedeninin ve mekanizmasının ortayakonmasında adli otopsinin önemini yeterince kavrayamadıklarını ortaya koymustur. Ayrıca,hastanede ölen hastalarda hekimlerin izleyecekleri is akısları ve ölüm raporlarının saglıklıdoldurması konularına ülkemizde mezuniyet öncesi ve sonrası tıp egitiminde uygulamalıprogramlar ile yer verilmesi gerektigine bir kere daha dikkati çekmistir.
Özet (Çeviri)
The population datas of WHO, and numerous researches which conducted about thesubject shows that the population of elderly people is increasing rapidly. In developedcountries, new health policies are launching out according to the datas of health and deathstatistics and new precautions are taken to decrease the burden to the economy that elderlypeople cause. Increasing elderly population is bringing about medicolegal and ethicalproblems beside economical and social ones. It is expected that the problem will also effectour country, which is considered as only effecting the developed countries for now.The aim of this work is, to put forward the causes of deaths and to investigate thecharacteristics of the cases with forensic dimensions of people whom have applied to IzmirDokuz Eylul University Practice and Research Hospital of age 65 and above.The patients of whom died in 2004 at the age of 65 and above constitutes theworkspace of our descriptive study. The causes of death the phenomena embodied in ourwork is put forward by investigating the file records, ex notes, and death reports of them.Phenomena with forensic dimensions are especially studied carefully that forensic casedecleration and factors effecting autopsy are discussed in details.It is observed that, the mean value for the ages of 396 cases is 76,8±7,2, and thewomen/men ratio is 1,18. It is seen that, a thumping majority of the cases with determinedcauses are due to natural sicknesses such as cancer, cerebrovascular disease, chronicobstructive pulmonary disease, atherosclerotic heart disease. In four cases, it is observed thatforensic case diagnosis and forensic death examination was held. It is understood that fornone of these cases, forensic autopsy was done. Also it is observed that death reports were notfilled appropriately and the forensic case diagnosis might be skipped.This study, exposes the lack of knowledge of physicians about forensic case diagnosis,forensic case notice and the lack of comprehension about the importance of forensic autopsyfor revealing the causes and mechanisms of death in forensic cases. Also, the necessity ofgiving place to subjects of work flows that physicians follow for patients dying in hospitalsand the issue of filling the death reports appropriately, in the undergraduate and graduatemedicine education with applied programmes is paid attention once more.