Çinko ve Krom düzeyleri farklı yemlerle beslemenin sıçanlarda plazma TBARS, SOD,GSH-Px,Katalaz, AST, İnsülin ve Glukoz düzeylerine etkisi
The effects of feeding with different levels of zinc and chromium on plasma TBARS, Catalase, SOD, GSH-PX, AST, Insulin and Glucose in rats
  1. Tez No: 195368
  2. Yazar: FERAYE ESEN GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN KORKUT TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, çinko ve krom elementlerinin tek tek ve kombine olarak yetersiz ve yüksek dozlarda süreğen olarak alımı durumlarında organizmada karbonhidrat metabolizması, lipid peroksidasyon ve antioksidan enzimlerin düzeyleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma 84 gün sürmüş ve 84 adet Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Çalışmada, yemlerine 100 ppm krom ve 80 ppm çinko düzeyleri ilave edilen veya yemlerinden krom veya çinkonun katılmadığı 6 adet deneme ve 1 adet kontrol grupları oluşturulmuştur. Deneme süresince 14 gün aralıklarla toplam 7 defa kan alınmıştır. Plazma Tiyobarbitürik asit reaktif partikülleri (TBARS), Süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), Aspartat aminotransferaz (AST) ve glukoz düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle, insülin düzeyi ise radioimmunoassay (RIA) yöntemiyle belirlenmiştir. Deneme sonunda, içeriğinde çinko katılmamış yemle beslenen hayvanların CAT, MDA, SOD, GSH-Px ve glukoz düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek, yemlerine 80 ppm çinko ilave edilen sıçanların MDA SOD düzeyleri ise kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur (p ? 0,05). Yemlerine krom katılan hayvanların CAT, MDA, SOD, GSH-Px ve insülin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuştur (p ? 0,05). Yemine çinko ve krom birlikte katılan hayvanların CAT düzeylerinde istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık saptanmamasına karşın, MDA, SOD ve GSH-Px düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuştur (p ? 0,05). Sonuç olarak yapılan bu çalışmada, krom ile çinkonun hem insülin hem de buna bağlı olarak kan glukoz düzeyinin düzenlenmesinde önemli rolleri oldukları, krom fazlalığının lipid peroksidasyonunu tetiklediği, çinkonun ise bu konuda önemli bir rolünün olmadığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Çinko, krom, antioksidan enzim, lipid peroksidasyonu, glukoz
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dietary chromium and/or zinc supplementation and deficiency on carbohydrate metabolism, lipid peroxidation and antioxidant enzymes were examined. Eighty four Wistar albino rats were used in this study. Rats were fed diets containing different levels of zinc (80 ppm) and chromium (100 ppm) for eighty four days. Blood samples were taken at the beginning of the study, following this every 14 days on 7 successive occasions. Plasma MDA, CAT, SOD, GSH-Px, glucose and AST were analysed by spectrophotometric methods and serum insulin were analysed by RIA method. At the end of the study, rats, which were fed a diet not supplemented with zinc, had higher levels of plasma MDA, CAT, SOD, GSH-Px and glucose level than the control group. The rats, fed a diet supplemented with zinc, had lower plasma MDA and SOD levels than the control group (p?0,05). Supplementation with chromium resulted in an increase in plasma MDA, CAT, SOD, GSH-Px and serum insulin levels as compared with the control group (p?0,05). Rats that were fed a diet supplemented with both chromium and zinc, had higher MDA, SOD and GSH-Px levels but CAT levels of the same group were not found statistically important. Results of this study indicated that in spite of the effects of zinc and chromium on regulating the insulin and glucose levels, chromium supplementation stimulates lipid peroxidation and zinc didn?t have any major effects