Yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin yeterlik düzeylerinin belirlenmesi
Assessing competency of nurses working at the bedded health care institutions
- Tez No: 195367
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz dünyasında özellikle de saglık bakımında degisim süreklidir. Hemsirelik hizmetlerinin karmasıklıgının artmasıyla nitelikli hemsirelik bakımı için hastane isverenleri daha nitelikli ve yeterli hemsireler talep etmektedirler. Bu nedenle hemsireler, kariyerleri boyunca profesyonel yeterligi göstermeli ve sürdürmelidir. Arastırma, Hemsirelik Yeterlik Ölçegi'nin (Nursing Competence Questionaire) geçerlik, güvenirligini degerlendirmek ve hemsirelerin yeterliklerini öz-degerlendirme yöntemiyle ölçmek amacıyla metodolojik, tanımlayıcı ve iliski arayıcı tasarım olarak planlanmıstır. Arastırma stanbul ili sınırları içinde 100 ve üzerinde yataga sahip 2 üniversite, 8 Saglık Bakanlıgı ve 5 özel hastanede çalısan ve arastırmaya katılmayı kabul eden toplam 544 hemsire üzerinde gerçeklestirilmistir. Verilerin toplanmasında, Bilgi Formu, Hemsirelik Yeterlik Ölçegi, Öz-Etkililik- Yeterlik Ölçegi kullanılmıstır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, aritmetik ortalama, Kolmogorov-Simirnow, Pearson Çarpım Moment Korelasyon katsayısı, Paired Sample t-testi, tek yönlü varyans analizi ( ANOVA) ve Scheffe testi kullanılmıstır. Hemsirelik Yeterlik Ölçegi'nin (HYÖ) test-tekrar test güvenirligi r=0,64 ve iç tutarlılıgı, Cronbach Alpha katsayısı= 0,74 bulunmustur. Yataklı tedavi kurumlarında çalısan hemsirelerin yeterlik düzeylerinin belirlenmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Hemsirelik Yeterlik Ölçegi'ni olusturan alt boyutların aritmetik ortalamalarına göre, bilissel yetenek alt boyutu en yüksek ortalamaya sahip iken, sosyal katılımın en düsük ortalamaya sahip oldugu saptanmıstır. Hemsirelerin cinsiyet, medeni durum, çalısılan hastane, çalısılan alana yönelik egitim alma durumlarına göre puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmustur. Ancak yas, görev, mezun olunan okul, mesleki deneyim süresi, çalısılan alan ve o alandaki çalısma süresine göre puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıstır. Hemsirelikte profesyonelligin gelismesi için önemli olan Hemsirelik Yeterlik Ölçegi'nin 10 boyutu arasında sırasıyla, tanılama, girisim, ego gücü, mesleki gelisim, planlama, uygulama bilgisi ve politika gelisimi, liderlik ve arastırma kullanımı ortalamalarının daha düsük oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Change is a constant in today?s world, especially in health care. Along with the increasing complexity of nursing services, hospital employers are demanding qualified and staff nurses who have competecy for quality nursing care. That?s why, nurses should maintain and demonstrate professional competency trough the their career. The purpose of this methodologic, descriptive and correlational study was to make the reliability and validation study of the Nursing Competency Questionaire and evaluate nurses competence with the selfassessed method. The study was conducted in Istanbul at hospitals with 100 and more bed, including two universities, eight-goverment hospitals and five-private hospitals. A total of 544 nurses accepting take part in the study. Data were collected with the Information Form, Nursing Competency Questionaire, Self-Efficacy-Sufficiency Scale. Data were evaluated with descriptive (frequency, percentage, mean) and analytical Kolmogorov-Simirnov, Pearson moment correlation coefficients technique, Paired Sample t-test, One way variance analysis ( ANOVA) and Scheffe test. The test-retest validity of the Nursing Competency Questionaire is 0,64 and the Cronbach Alpha coefficient is 0,74. The scale is reliable and valid in determination of nurses? competency level working at the bedded health care institutions. It was determined that cognitive ability had highest mean score value while social participatian had the least mean score value according to the means of dimensions of Nursing Competency Questionaire. It was found statistically significant difference in mean score values according to nurses? gender, marital status, taking an education specified to the working area. But age, job position at the hospital, education, length of work experience, working ward and length of work in that ward did not show any statistically significant difference in mean score values. It was determined that assessment, intervention, ego strength, professional development, planning, knowledge of practice and policy development, leadership, and use of research which are very important to develope the professionalism in nursing had less mean score values among in the order of dimensions of Nursing Competency Questionnaire.