Profosyonel futbolcularımızın boy, kilo, % yağ ve somatotip test sonuçları ile yabancı futbolcuların karşılaştırılması
  1. Tez No: 19537
  2. Yazar: ÖZAY ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Futbolcuların mevkilere göre fiziki yapılarını ( bay, kilo, % ysâ» somfatotip ) belirlemek üzere deneklerimizi İstanbul'da bu lunan profesyonel futbol kulüplerinden seçtik. Denek grubumuzu 7 kaleci, 21 savunma oyuncusu, 20 orta sa ha oyuncusu ve 20 hücum oyuncusundan oluşturduk. Seçtiğimiz kale cilerin yaş ortalaması 26.5 + 3.58, boy ortalaması ( n=7 ) 182 + 3.96, kilo ortalaması 76.43 + 3.81 kg. Savunma oyuncularıaın(n=21) yaş ortalaması 25.38 + 3.37, boy ortalaması 180.29 + 5.25, kilo ortalaması 74.02 + 5.17. Orta Saha oyuncularının (, a=20 ) yaş or talaması 25.85 + 2.03, boy ortalaması 176.70 + 4.16, kilo ortala ması 72.85+3.76. Hücum oyuncularının (a=20) yaş ortalaması 24.3 + 3.78, boy ortalaması 176.15 + 4. 37, kilo ortalaması 71.7 + 4.5'dir. Yapmış olduğumuz araştırmanın sonucunda mevkilerine göre futbolcularımızın fiziki yapılarından (boy, kilo, Ş6yağ) mevkilere göre farklı olmadıklarını gördük. Somatotipte ise anlamlı farkla rın olduğu, ancak bu farkların somatotip değerleri yuvarlandığında ortadan kalktığı görüldü. Mevkilere göre bulduğumuz değerler, literatürde bulunan değerle karşılaştırıldığında anlamlı farkların ol uğu görüldü. Futbolda performansa etki eden en büyük faktörlerden biri olan % yağ oranı mevkilere göre di&er araştırmacıların bulgularından daha 3z olduğu bulundu. Tüm mevkilerdeki futbolcularımızın somatotip ortalamala rı 2,5-3-2,5'dur. Bu da onların mid tip olduklarını göstermekte dir.
Özet (Çeviri)
6- SUMMARY We have selected our samples from among professional football clubs in Istan bul in order to determine the physical structures of players such as height, we ight, fat % and somatotype depending on their positions. Our sample group consisted of 7 goal keepers, 21 defence players, 20 half pla yers and 20 offense players. Of the goal keepers (n.7), the average age was 26.5±3.58, the average height was 182±3.96 and average weight was 76.43±3.81 kg. Of the defence players (n.21), the average age was 25.38+3.37, the average height was 180.29+5.25 and average weight was 74.02±5.17 kg. Of the half players (n.20), the average age was 25.85±2.03, the average height was 176.70±4.16 and average weight was 72.85±3.76 kg. Of the offence pla yers (n.20), the average age was 24.3±3.78, the average height was 176.15±4.37 and average weight was 71.7±4.5. As a result of the research made, we observed that the height, weight and fat % of our football players was not different from each other with respect to their positions. However, considerable differences were observed with respect to so matotype and when the the somatotype values were rounded up, the said diffe rences were eliminated. It was observed that there are considerable differences when we compared the values obtained compared with those values included in the literature with res pect to positions. The rate of fat percentage which is one the most important factors affecting the performance in football was found lower than those fin dings of other researchers. Average somatotype of our players including all positions is 2.5-3.2.5 which shows that they are of medium type.