Türk ve Rus Judo Ümit Milli Bayan Takımlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of some physical and physiological parameters of Turkish and Russian Junior National Judo Teams
  1. Tez No: 111427
  2. Yazar: SELAMİ YÜKSEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
OZET Bu çalışmanın amacı; Türk bayan ümit milli takım judocularının bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerini belirlemek ve Rus bayan Ümit Milli takım sporcuları ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya, 22' si Türk, 14' ü Rus olmak üzere toplam 36 bayan Ümit Milli judocu katılmıştır. Tüm deneklerin sırasıyla, Yaş, spor yaşı, boy, kilo, esneklik, dikey sıçrama, vücut yağ %'si, bacak kuvveti, sağ-sol pençe kuvveti, 20 mt. sprint sürati, anaerobik güç, sağ-sol el ışık ve sese karşı reaksiyon zamanlan ölçüldü. Tespit edilen değerlerin istatistiksel analizi ise, takımları bütün olarak ve sıkletler (hafif, orta ve ağır) olmak üzere iki şekilde yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Purpose of this study was to determine physical and physiological profile of Turkish Female Judo National team and to compare Turkish and Russian Junior Female Judo teams some physiological parameters. 22 subjects from Turkish female judo team and 14 subjects Russian National Junior Female Judo team participated in this study. All subjects age, Sport age, height, weight, vertical jump, anaerobic power, 20 Mt. sprint, hand-grip, leg strength, reaction time (left-right hand, light and voice), body fat percent were measured respectively. The values of two teams were analysed in two different ways, one of them was comparison whole team and the other one was comparison according to weight category ( Light, Middle and heavy weight).