Türk kültüründe kuşak güreşi
Belt wrestling in the Turkish culture
  1. Tez No: 399230
  2. Yazar: OĞUZHAN SAĞIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada, tarihsel gelişimiyle coğrafi yayılma alanlarıyla, geleneksel ve resmi kurallarıyla, giyimiyle, oyunları/teknikleriyle ve sanatsal yönüyle Türk kuşak güreşi incelenmiştir. Araştırma sırasında; kuşak güreşinin terminolojisi geniş kapsamlı olarak tespit edilerek ayrıntılı biçimde açıklanmıştır.Kuşak güreşi adını güreşçilerin giydiklerikuşaktan almaktadır. Güreşteki bütün teknikler bu kuşaktan tutularak uygulanmaktadır. Kuşak güreşi dünyada Asya ve Avrupa'daki Türk ve Türk kökenli ülkelerde ve Türklerin yaşadığı bazı bölgelerde yapılmaktadır. Türkiye'de ise geçmişte Kırım Türkleri'nin yaşadığı bölgelerde geleneksel kutlamalar ve düğünlerde yapılmakta olup günümüzde tepreş adı verilen geleneksel bayramlarda ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bünyesinde yapılmaktadır. Kuşak güreşinde uygulanan 17 temel oyun/tekniğe ek olarakbileşik teknikler, savunma teknikleri, karşı atak teknikleri ve taktikleri tespit edilmiş ve ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kuşak güreşinde kullanılan temel teknikler judo ve aba güreşi teknikleriyle karşılaştırılarak benzerlik ve fatklılıklar ortaya konmuştur. Kuşak güreşi konusunda ayrıntılı ve geniş kapsamlı olarak yapılan bu çalışma gelecekte bu konuda yapılacak araştırmalar için çok değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish belt wrestling is examined in terms of its historical development, geographical dissemination fields, its tradional and official rules, dresses, tricks/techniques and artistic aspects. During the research, the terminology of the belt wrestling was detected in details and explained clearly. The belt wrestling is taken its name from the belt that the wrestlers wear. All wrestling techniques are applied by handling from this belt. The belt wrestling is done in Asia and Europe where there are Turks and regions in which Turks live. In Turkey, its was seen in traditional celebrations and weddingsamong Crimean people in the past and it is still seen in traditional holiday that is called as Tepresh and under the observation of the Federation of Traditional Sports. In addition to 17 basic tricks/techniques in belt wrestling, the combined techniques, defence techiques, attack techniques and tactics were detected and explained in details. The basic techniques to be employed in belt wrestling are compared with judo and aba wrestling techniques to figure out the similarities and differences. This detailed and wide covering study on belt wrestling will be a very valuable resource for future researches.