Tam ark implant ölçülerinde farklı dijital ağız içi tarayıcıların 3boyutlu netlik karşılaştırması
Three-dimensional accuracy of different digital intraoral scanners comparision in full arch implant impressions
  1. Tez No: 710887
  2. Yazar: ÖZCAN AKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: İdeal klinik tabloyu yansıtmayan açılı ve paralel implant yerleştirilen tam dişsiz bir vakada dijital ağız içi tarayıcıların performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tam dişsiz bir alt çene modeline 36, 34, 32, 42, 44 ve 46 no'lu bölgelere sırasıyla; 0°, 5°, 0°, 0°, 15° ve 0° açılanmalar ile toplamda 6 adet implant yerleştirilmiştir. Daha sonra implantlara tarama postu yerleştirilerek oluşturulan çalışma modeli Atos Capsule ile taratılıp 3 boyutlu referans model elde edilmiştir. Dijital ölçüler Primescan (PS), Trios 4 (TR) ve Carestream 3600 (CS) olmak üzere 3 farklı ağız içi tarayıcı kullanılmıştır (3 ölçü grubu ve n:10). Bu ölçü gruplarındaki tarama postları arası mesafe ve açılar ölçülerek, bir tersine mühendislik programı olan Rapidform'da referans model değerleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Tarayıcılara göre normal dağılan açı ve mesafe değerlerinin karşılaştırılmasında Tekrarlı Varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to evaluate the performance of digital intraoral scanners in an edentulous case with angled and parallel implants that do not reflect the ideal clinical scenario Material & Method: The full-arch implant model to be used in this study; was obtained by placing 6 implants in an edentulous lower jaw to mimic a clinically unfavorable condition. These implants were placed in sites of 36, 34, 32, 42, 44 and 46 with 0°, 5°, 0°, 0°, 15° and 0° angulations, respectively. Then, subsequently scan-bodies were placed on implants and the model was scanned with Atos Capsule to obtain a 3D reference model. Three different intraoral scanners were used as digital impressions Primescan (PS), Trios 4 (TR) and Carestream 3600 (CS) (3 impression groups and n:10). The distance and angles between the scan bodies in these measurement groups were measured and compared with the reference model values in Rapidform, a reverse engineering program. Obtained data were analyzed with IBM SPSS V23. The conformity to the normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. Iterative analysis of variance was used to compare the normally distributed angle and distance values according to the scanners.