Farklı yapıda kök kanal dolgu maddelerinin kök kanal duvarına adaptasyonunun sem ile incelenmesi
SEM evaluation of the adaptation of different structured root canal filling materials to root canal walls
  1. Tez No: 195393
  2. Yazar: FERHAT ERİNÇ TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FEYZİ BATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalısmamızda RealSeal kanal dolgu patı ile kontrol grubu olarak kullandıgımız AH Plus ve Ketac-endo kanal dolgu patlarının kök kanalına adaptasyonlarının SEM'de incelenmesi amaçlanmıstır. Çalısmamızda kullanılan 75 dis, üretici firmanın önerileri dogrultusunda kök kanalları ProTaper Ni-Ti döner aletler yardımıyla sekillendirilmistir. Sekillendirmeyi takiben disler, smear tabakasını kaldırmak amacıyla 10 ml %17'lik EDTA ve 10 ml %5.25'lik NaOCl ile yıkanmıstır. 25'lik 3 gruba ayrılan disler üretici firmaların önerileri dogrultusunda AH Plus, Ketac-Endo ve RealSeal kök kanal dolgu maddeleri ile doldurulmustur. Giris kaviteleri geçici dolgu maddesi Cavit ile kapatıldıktan sonra disler 37°'de %100 nemli ortamda 7 gün bekletilmistir. Dislerin bukkal ve lingual yüzeylerinden çentikler açılarak dikey olarak ikiye ayrılmıstır. Vakumla kurutulan ve altınla kaplanan örnekler kuronal, orta ve apikal bölgede maksimum kök kanal patının dentin tübüllerine penetrasyon mesafesini ölçmek için SEM ile incelenmistir. Arastırmamızın sonuçlarına göre; Örneklerin tümünde, kök kanallarının her üç bölgesinden de alınan mikrofotograflarda, hibrit tabakasının varlıgı ve kök kanal patlarının dentin kanallarının içine penetrasyonu gözlemlenmistir. Kök kanalının kuronal bölge ölçülen RealSeal kök kanal dolgu patının dentin tübülü penetrasyon ortalamaları istatistiksel olarak AH Plus dolgu patından düsük (p0,05) bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the evaluation of the dentin adaptation of RealSeal filling material and AH Plus, Ketac-Endo root filling materials, which are used as the control group, to the root canal. In our study 75 teeth are prepared by ProTaper Ni-Ti rotary instruments in accordance with the suggestions of the manufacturer company. Consequent to the preparation of the teeth are rinsed with 10 ml 17% EDTA and 10 ml 5.25% NaOCl in order to remove the smear layer. Teeth were divided to three groups with 25 teeth in each group and filled with AH Plus, Ketac-Endo and RealSeal filling materials in accordance with the suggestions of the manufacturers. Teeth are awaited in 37º with 100% moistured environment for 7 days after the closing of the entrance cavity with temporary filling material Cavit. Gaps are opened on both bukkal and lingual surfaces of the teeth and vertically divided into two. Samples which are drained by the use of vacuum and overlaid with gold are examined with SEM in order to observe penetration distance of maximum root canal filling material to the dentinal tubules on coronal, middle and apical region. According to our study?s results; on all of the samples, it has been observed from the microphotographs which are received from all three areas of the root canals that there has been existence of hybrid layer and penetration of root filling materials into the dentine canals. It is statistically found that the average of the dentine tubule penetration of the RealSeal root canal filling material in curonal area of the root canal is lower than AH Plus filling material (p0,05) from AH Plus and Ketac-Endo filling materials. The average of the dentin tubule penetrations of RealSeal filling materials which are observed in the apical area of the root canal are statistically lower than Ketac- Endo filling materials (p0,05) from AH Plus filling materials.