Klinik onkoloji araştırmalarının bilimsel kalitesinin yargılanmasında kullanılacak ölçüt listesinin tasarlanması
Identification of the criteria list providing the evaluation of the clinical oncology researchs scientific quality
- Tez No: 195394
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Klinik kararların alımında başvurulan kanıta dayalı tıp kaynaklarının içerisinde Randomize kontrollü araştırmalar, yüksek bilimsel kaliteye sahip olması ve güçlü deliller içermesi nedeni ile ilk sırada yer almaktadırlar. Bu kadar etkili bir kaynağın geçerli ve güvenilir sonuçlar çıkarabilmesi için doğru kurgulanması oldukça önemlidir. Randomize kontrollü araştırmalar oldukça büyük emek ve maliyetlerle ortaya çıkarlar. Bu kadar emek ve maliyetin boşa gitmemesi, en kötüsü de yanlış sonuçlara neden olmaması için uygulama kadar elde edilen her verinin yorumu ve okuyucuya aktarımının da eksiksiz olması gerekir. Randomize kontrollü araştırma sonuçlarının okuyucuya doğru ve eksiksiz aktarımı geçerliliğin yargılanması ve kurgunun değerlendirilmesi açısından da büyük önem taşır. Bizim de çalışma sahamız olan Onkoloji alanında şu ana kadar yüzlerce Randomize kontrollü klinik araştırma sonucu yayınlanmıştır. Bu yayınlar her ne kadar yüzlerle de ifade edilse tüm çalışmalarda sabit olarak vurgulanan Randomize kontrollü araştırma kalitesinin; tasarım, yürütme, analiz ve rapor edilmesinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğudur. Biz bu çalışmamızda günümüze kadar genel kabul görmüş ölçek ve skalalardan (Jadad, Delphi, Pedro, Consort vb.)eleyerek ortaya çıkardığımız yöntembilimsel maddeleri uygulanabilirlik ve önem düzeyi bakımından, onkoloji alanında randomize kontrolü klinik araştırma yapan hekimlere uyguladığımız anketlerle vurgulamaya ve geliştirmeye çalıştık. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre alt alan uzmanlıklarının bile, (alanların doğası gereği) kendi aralarında ters düşebildikleri (örneğin: RKA-Yayın anketimizin 18.sorusu olan ?çalışma odak noktasının tanımlaması? ile ilgili madde) özellikle en çok kabul gören (yaklaşık 200 kadar uluslararası dergide kullanımı zorunlu) Consort listesindeki bazı maddelerin bile uygulanamaz olduğu veya önem taşımadığı durumların bulunabildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak onkoloji örneğinden gözlemlendiği üzere farklı tıpsal alan çalışmalarının kendilerine özgü yöntembilim ve yayın koşulları bulunduğu bu nedenle genel bir ölçektense temel bir bölüme eklenecek alana has ölçek sorgulamalarının daha verimli olabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The randomized controlled clinical research which is one of ?the medical sources based on a proof? approved for clinical decisions, has to be planned in an accurate and reliable vision in order to provide the high scientific quality and strong references. In addition, the transfer of the randomized controlled clinical research?s results to the reader as right and complete has also a high importance due to the evaluation of its design and validity. Hundreds of randomized controled research data were published in the field of oncology. Although the number of these researches are very high, it is emphasized by all of them that the randomized controlled clinical investigations have to be improved due to the quality, design, application, analysis and reporting. We have tried to improve and emphasize the applicability and importance level of methodological criteria selected from generally accepted scales (Jadad, Delphi, Pedro, Consort, etc) by applying questionnaries to the physicians dealing with the randomized controlled clinical research in the oncology field. In our study, our findings suggested that, there was discordance due to application of some criteria in Consort list which have an obligation to be used in approximately 200 journals or the importance of them in some manners among subfield specialties (for example 18. question in our RKA-publication questionnary. In conclusion, it is suggested that different medical field studies have specific conditions due to the methodology and the publication. Therefore, it is understood that instead of general scaling, an interrogation scaling which is specific to a basic field may be more efficient.