Polikistik over sendromunda tnf-alfa (-308), interlökin-6 (-174) ve interlökin-10 (-1082) gen polimorfizmi
Tnf-alpha (-308), interleukin-6 (-174) and interleukin-10 (-1082) gene polymorphism in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 195396
  2. Yazar: SEVGİN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PERVİN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), kronik anovulasyon, oligoamenore ve hiperandrojenemi ile karakterize bir reproduktif endokrinopatidir. Bu endokrin hastalığın, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle meydana geldiği öne sürülmektedir. Son yıllarda anormal sitokin üretimi ile bozulmuş pro-inflamatuar/anti-inflamatuar sitokin dengesinin de PKOS gelişmesinde etken olabileceği ileri sürülmektedir. TNF? (-308) A, IL-6 (-174) G ve IL-10 (-1082) G allellerinin mevcudiyeti transkripsiyonal aktivitede ve ilgili sitokinin plazma düzeylerinde artışa neden olmaktadır. TNF? (-308 G/A) ve IL-6 (-174 G/C) gen polimorfizmleri ile PKOS' lu hastalarda sıklıkla görülen insülin direnci, obezite, dislipidemi ve hiperandrojenizm gibi bazı belirtiler arasında yakın bir ilişki bulunmasına rağmen, literatürde PKOS' lu kadınlarda TNF? (-308) ve IL-6 (-174) gen polimorfizmleri hakkında sınırlı sayıda çalışma ve elde edilen sonuçlarda çelişkiler bulunmaktadır. Buna karşılık, PKOS' lu kadınlarda IL-10 (-1082 G/A) gen polimorfizmi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bilgilerin ışığında, çalışmamızım ilk amacı, TNF? (-308 G/A), IL-6 (-174 G/C) ve IL-10 (-1082 G/A) gen polimorfizmleri ile PKOS arasındaki ilişkiyi incelemektir. İkinci amacımız ise genotipler ile hastalığın bazı klinik ve laboratuar belirtileri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamıza yaş ve vücut kütle indeksi (BMI) uyumlu olan 97 PKOS' lu ve 95 sağlıklı kadın dahil edildi. Her iki grupta TNF? (-308 G/A), IL-6 (-174 G/C) ve IL-10 (-1082 G/A) genlerinin genotip ve allel dağılımları saptandı. Ayrıca bu genotiplerin BMI, insülin direnci parametreleri ve lipit profili ile ilişkisi incelendi. Çalışmamızda kontrol ve PKOS gruplarında TNF? (-308 G/A) ve IL-10 (-1082 G/A) genotip ve allel dağılımlarının istatiksel bir fark göstermediği saptandı. IL-6 (-174 G/C) polimorfizmi incelendiğinde, G alleli sıklığının PKOS' da, C alleli sıklığının ise kontrol grubunda daha fazla olduğu, ancak farklılığın anlamlı olmadığı bulundu. TNF? ve IL-10 polimorfizmleri ile BMI, insülin direnci ve lipit profili parametreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamasına karşılık, IL-6 polimorfizmi ile hem kontrol hem de PKOS grubunda bu parametreler arasında yakın bir ilişki saptandı. IL-6 GG genotipli PKOS' lu hastalar GC+CC genotipli PKOS' lu hastalara oranla daha yüksek insülin direnci, kolesterol, trigliserit ve LDL-kolesterol düzeyleri, daha düşük HDL-kolesterol değerleri gösterdi. IL-6 GG genotipli kontrol ve PKOS' lu hastalar karşılaştırıldığında, PKOS' da insülin direnci ve trigliserit değerleri anlamlı olarak daha yüksek, HDL-kolesterol değerleri ise daha düşüktü. Sonuç olarak, TNF? (-308 G/A) ve IL-10 (-1082 G/A) polimorfizmlerinin PKOS ile bir ilişkisi olmadığı, buna karşılık IL-6 (-174 G/C) polimorfizminin PKOS ve bu sendromun bazı metabolik bozuklukları ile bir ilişkisi olabileceği ve IL-6 C allelinin hastalığa karşı koruyucu bir etki yaratabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a reproducitve endocrinopathia characterized with chronic anovulation, olygoamenorhoea and hyperandrogenemia. It was suggested that this endocrinological disease is a consequence of genetic and environmental factors interaction. Recently, it was postulated that abnormal cytokine production and altered balance between pro-inflamatory and anti-inflamatory cytokines may be a cause for PCOS development. The presence of TNF? (-308) A, IL-6 (-174) G and IL-10 (-1082) G allel is associated with increased transcriptional activity and elevated plasma cytokine levels. TNF? (-308 G/A) and IL-6 (-174G/C) gene polymorphisms are in close relationship with insulin resistance, obesity, dislipidemia and hyperandrogenism which are common findings of PCOS. The literature knowledge about the TNF? (-308) and IL-6 (-174) gene polymorphism in PCOS women is limitted, and still controversial. There is not any investigation about the IL-10 (-1082 G/A) gene polymorphism in PCOS. According to this information, the first aim of our study was to investigate the relationship between PCOS and TNF? (-308 G/A), IL-6 (-174 G/C) and IL-10 (-1082 G/A) gene polymorphisms. In addition, the second aim of the study was to investigate is there any relationship between genotypes and clinical/ laboratory findings of PCOS. We compared TNF? (-308 G/A), IL-6 (-174 G/C) and IL-10 (-1082 G/A) genotypes and allele frequencies in 97 women with PCOS and 95 healthy subjects comparable for age and body mass index (BMI). Also, the relationship between genotypes and BMI, insulin resistance and lipid profile parameters was investigated. The distribution of TNF? (-308 G/A) and IL-10 (-1082 G/A) genotypes and allele frequencies in control and PCOS groups were not significantly different. It is seen from the IL-6 (-174 G/C) gene polymorphism investigation that although not significant the G alllel frequency is higher in PCOS, and C allele frequency is higher in controls. While there is not any significant relation between TNF? and IL-10 polymorphisms and BMI, insulin resistance and lipid profile parameters, IL-6 polymorphisms in both control and PCOS groups was strongly associated with these parameters. Insulin resistance, cholesterol, triglyceride and LDL-cholesterol levels were higher, and HDL-cholesterol levels were decreased in IL-6 GG genotyped PCOS women compared to GC+CC genotyped PCOS ones. When IL-6 GG genotyped controls and PCOS patients were compared, significantly increased insulin resistance and triglyceride values and significantly diminished HDL-cholesterol levels were observed. In conclusion, while the TNF? (-308 G/A) and IL-10 (-1082 G/A) gene polymorphisms are not associated with PCOS, the IL-6 (-174G/C) polymorphism is related with PCOS and some metabolic disturbances of syndrome, and that IL-6 (-174) C allele have protective role against this disease.