Polikistik over sendromunun patogenezinde progranulin ve TNF-Alfa'nın rolü
Role of progranulin and TNF-Alpha in polycystic ovary syndrome pathogenesis
- Tez No: 339761
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) menstruel düzensizlik, hirsutizm, akne ve obezite ile karakterize bir sendromdur. Kronik ve subklinik inflamasyon, insulin direnci PKOS?un temel patolojik mekanizmalarıdır. İnflamatuvar hücrelerden ve adipoz dokudan salgılanan tümör nekrozis faktör-alfa(TNF-alfa)?nın inflamatuvar hastalıklar, obezite ve PKOS patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Adipoz dokudan salgılanan ve yeni bir adipositokin olarak tanımlanan progranulinin (PGRN) etkilerini TNF-alfa reseptörleri üzerinden meydana getirdiği ve bazı çalışmalarda anti-inflamatuvar etkileri olduğu gösterilmiştir. PGRN 68-88 kDa ağırlığında bir glikoproteindir ve otokrin büyüme faktörleri ailesinin bir üyesidir. Bu çalışmada PKOS patogenezinde TNF-alfa ve PGRN?in rolü ve bu moleküllerin birbiri ile etkileşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca PKOS?lu hastaların total oksidatif kapasite (TOS), total anti-oksidan kapasite (TAOS), dehidroepiandrostenedion sülfat (DHEAS) ve paraoksonaz 1 (PON1) enzim aktiviteleri ölçülerek kontrol grubu ile karşılaştırılması planlanmıştır. Bu amaçla 40 PKOS?lu hasta ve 40 sağlıklı kontrol grubunda serum PGRN ve TNF-alfa düzeyleri ölçüldü. Serum PGRN ve TNF-alfa düzeyleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında PKOS?lu hasta grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p=0,037, p=0,041). Ayrıca, her iki grupta PGRN ve TNF-. artışlarının paralellik gösterdiği bulundu. TOS düzeyinin kontrol grubunda TAOS düzeyinin ise PKOS?lu hasta grubunda daha yüksek olduğu ve DHEAS?ın TAOS düzeyine paralel olarak artış gösterdiği gözlendi. Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) üzerinde yer alan PON1 aktivitesinin PKOS hastalarında kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0,009). TNF-alfa ve PGRN düzeylerinin PKOS?lu hastalarda daha yüksek olması, bu iki parametrenin paralel bir artış göstermesi ve aynı reseptörü kullanması nedeniyle aralarında reseptör düzeyinde kompetetif bir yarış olabileceğini düşündürmektedir. PKOS patogenezinde PGRN artışının, moleküler düzeyde TNF-alfa?ya karşı koruyucu bir etkisinin olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is chacterized by menstrual irregularities, hirsutism, acne and obesity. Chronic and subclinic inflammation, insulin resistance are the basic pathological mechanisms of PCOS. Tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha) released from inflammatory cells and adipose tissue is known to play a role in the pathogenesis of inflammatory disease, insulin resistance and PCOS. According to the recent publications, progranulin (PGRN), which is released from adipose tissue, is suggested to use TNF-alpha receptors and has anti-inflammatory effects. PGRN is a 68-88 kDa glycoprotein and a member of the groups of autocrine growth factors. In this study, we aimed to investigate the role of PGRN and TNF-alpha in the pathogenesis of PCOS and the interaction of the molecules with each other. Additionally, we planned to measure total oxidant status (TOS), total anti-oxidant status (TAOS), dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS) and paraoxonase 1 (PON1) enzyme activities in PCOS patients and compare to the control group. For this purpose, PGRN and TNF-alpha serum levels were measured in 40 PCOS patient and 40 healthy control group. Serum PGRN and TNF-alpha were significiantly higher in patients with PCOS compared with the control group (p=0.037, p=0.041). In addition, both groups were shown to correlate with increases in PGRN and TNF-alpha. TOS level was higher in control group, TAOS level was higher in the PCOS patient group and DHEAS level increased with TAOS level in a paralel manner. PON1 activity, found on the high density lipoprotein (HDL), was higher in PCOS patients than the control group and the difference was statistically significiant (0.009). The parallel increase of PGRN and TNF-alpha serum levels in the PCOS patients and the fact that they are using the same receptor suggest that there is a competition between PGRN and TNF-alpha at the receptor level. The increase in PGRN may have a protective effect against TNF-alpha at the molecular level in the pathogenesis of PCOS.