Muhabbet kuşlarında ve papağanlarda görülen epitelyal ve mezenşimal tümörlerin histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle tanımlanması.
The detection of epithelial and mesenchymal tumors of budgerigars and parrots by histopathology and immunohistochemistry
  1. Tez No: 195397
  2. Yazar: ÖZGE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇKİN ARUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde, son yıllarda, muhabbet kusları ve papaganlar pet kusları olarak yogun ilgi görmektedir. Bu kusların dogal kosullarından uzak, ev ortamında beslenmeleri tümör olusum ihtimalini arttırmaktadır. Oysa veteriner literatürde pet kuslarının tümörlerine ait bilgiler kısıtlıdır. Bu çalısmada toplam 50 adet muhabbet kusu ve papagandan alınan tümör dokularının histopatolojik teshislerinin konulması ve bu teshislerin immunohistokimya ile desteklenmesi amaçlandı. Hematoksilen Eozin ile boyanan doku kesitlerinin ilk histopatolojik degerlendirmesinde bazal hücreli karsinom (n:2), yassı hücreli karsinom (n:20), renal adenokarsinom (n:3), adenokarsinom (n:4), kolangiyokarsinom (n:1) olarak adlandırılan toplam 30 adet epitelyal kökenli tümör dokusu ile fibrosarkom (n:4), hemanjiyom (n:3), hemanjiyosarkom (n:4), leiyomiyosarkom (n:2) ve undiferensiye mezensimal tümör (n:7) olarak adlandırılan toplam 20 adet mezensimal kökenli tümör dokusunda streptavidin-biotin immunperoksidaz yöntemiyle keratin, vimentin, desmin, kas aktini (HHF35), düz kas aktini (SMA) ve F-VIII tümör belirteçlerinden olusan bir antikor paneli kullanılarak immunohistokimyasal isaretleme yapıldı. Epitelyal kökenli tümörlerin hepsinde ve undiferensiye mezensimal tümör olgularından birinde keratin pozitifligi, geriye kalan mezensimal kökenli tümörlerin hepsinde vimentin pozitifligi gözlendi. Fibrosarkom olarak adlandırılan olgulardan ikisi ve undiferensiye mezensimal tümör olgularından dördü, görülen kuvvetli SMA pozitifligine dayanarak leiyomiyosarkom olarak yeniden adlandırıldı. Hemanjiyom ve hemanjiyosarkom olgularının hepsinde F-VIII pozitifligi izlendi. Undiferensiye sarkom olgularından iki tanesinde immunohistokimyasal sonuçlar yetersiz kaldı. Sonuç olarak, çalısmada saptanan histopatolojik bulguların özellikle kedi köpek tümörlerindeki genis literatür bilgilerine kıyasla sınırlı olan kanatlı tümör literatürüne bir katkı sagladıgı, tümörlerin histopatolojik morfolojilerinin memelilerdeki tümörler ile benzerlik gösterdigi, immunohistokimyanın histopatolojik tanıyı desteklemek üzere yardımcı bir tanı yöntemi olarak kullanabilecegi, ancak bu alanda yeterli bilgi birikiminin olusması için daha çok çalısma yapılmasının gerektigi belirlendi.
Özet (Çeviri)
In Turkey, budgerigars and parrots are prefered as pet birds recently. Keeping these birds away from their natural habitat causes predisposition to neoplasia. Little is known, however, concerning the morphology of neoplasms in these birds. In this study we aimed to provide a histopathological diagnosis of 50 tumor tissues obtained from budgerigars and parrots and support the diagnosis with the help of histopathological (IHC) staining. The histopathological diagnosis revealed 30 epithelial tumors consisting of basal cell carcinomas (n:2), squamous cell carcinomas (n:20), renal adenocarcinomas (n:3), adenocarcinomas (n:4), cholangiocarcinoma (n:1) and 20 mesenchymal tumors consisting of fibrosarcomas (n:4), hemangiomas (n:3), hemangiosarcomas (n:4), leiomyosarcomas (n:2) and undifferentiated mesenchymal tumors (n:7). Formalin-fixed, parafin-embedded specimens were labeled with streptavidin-biotin immunoperoxidase method, using a panel of commercially available antibodies raised against keratin, vimentin, muscle spesific actin (HHF35), desmin, smooth muscle actin (SMA) and F-VIII. All of the epithelial tumors and one of the undifferentiated mesenchymal tumors stained positively for keratin and the rest of the mesenchymal tumors stained positively for vimentin. Two tumor tissues diagnosed as fibrosarcomas and four tumor tissues diagnosed as undifferentiated mesenchymal tumors revealed strong SMA staining and referred as leiomysarcomas on the basis of IHC results. All cases of hemangiomas and hemangiocarcinomas stained positively for F-VIII. IHC considered to be useless in two cases of undifferentiated mesenchmal tumors. In conclusion, the histopathological findings obtained in our study provided information for the avian neoplasm literature which is quite limited when compared with those of cats and dogs. The histopathological morphology of the avian tumors founded to be similar with their mammalian counterparts. Immunohistochemistry is considered to be useful as an ancillary diagnostic technique. However, further studies do need to be carried out to provide more spesific information.