Yüksek oranda yağ içeren diyetle indüklenen insülin direnci üzerine balık yağı ve alfa lipoik asid kombinasyonunun etkisi
The effectivity of combination of fish oil and alpha lipoic acid on insulin resistance which is stimulated by high fat diet.
- Tez No: 195416
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
alan tip2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimi için önemli bir risk faktörüdür Bu çalışmamızda yüksek oranda n-6 yağlardan zengin diyetle insülin direnci oluşturulan deneysel modelde, balık yağı ve ALA kombinasyonu ile oluşan insülin direncindeki değişimleri ve bunun serum serbest yağ asidi profiline yansımasını araştırdık. Dört hafta boyunca beslenen n-6 grubu yağlardan zengin yemle beslenen grupta insülin direnci oluştuğu (HOMA değeri %135 yükseldi, KITT değeri %55 azaldı) ve vücut ağırlığının arttığı (%25)saptandı. Sekiz haftanın sonunda n-6 (insülin direnci kontrol) grubuna kıyasla n- 3 grubunda HOMA değeri %59, n-3/ALA grubunda ise %62 azaldı. KITT değeri ise sadece n- 3/ALA grubunda (%205) yükseldi. Dört haftanın sonunda n-6'dan zengin diyetle beslenen grupta kontrole kıyasla 18:1n-9 serum yağ asidi seviyesi %195, n-9 %73 arttı, 18:0/18:1oranı ise %57 azaldı. Dördüncü hafta n-6 grubuna kıyasla n-3 grubunda 18:1n-9 %47, n-9 %49 ve total yağ asidi miktarı %34 azaldı. Dördüncü hafta n-6 grubuna kıyasla n-3/ALA grubunda ise 16:0 %38, 16:1 %62, 18:1n-9 %50, n-9 %52, doymuş yağ asitleri %44, doymamış yağ asitleri %51 ve total yağ asitleri %48 azaldı. Sonuç olarak n-3 yağların insülin direncini etkili bir şekilde normale döndürdüğü, n- 3'e ALA ilavesinin bu etkiyi potansiyelize ettiğini ancak bunun istatistisel olarak anlamlı olmadığını gördük. Ayrıca n-3'ün n-6 yağların yağ asidi profili üzerine yaptığı olumsuz değişikliğinin bir kısmını geri çevirdiğini ve ALA iavesinin bunu anlamlı bir şekilde potansiyelize ettiğini gördük.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance is a crucial risk factor for the development of type 2 diabetes and cardiovascular disease which are still some of the most important reasons for mortality and morbidity rates all over the world. It is known that the accumulation of fatty acids in the target cells of insulin, causes the development of insulin resistance by the oxidative stress and disruption of signal pathway. The fact that ALA and fish oil (which are richer than the n-3 PUFAs) increase the insulin sensitivity is demonstrated. In this study we had a research about the changes in the insulin resistance constituted by combination of fish oil and ALA and the effect of these on the profile of serum free fatty acids in our experimental model which insulin resistance is created trough stimulating a diet enriched with high rated n-6 group fats. It?s determined in the group fed with the nutrition rich in n-6 group fats, the HOMA value increased by 135%, the Kitt value decreased 55%, and the body weight increased by 25% with respect to the control group fed with standard rat nutrition for four weeks. In the 8th week the HOMA value decreased in the n-3 group by 59% and in the n-3/ALA group by 62% with respect to the n-6 group. In the 8th week n-3/ALA group the Kitt value increased by 205% with respect to n-6 group. 18:1n-9, n-9 serum fatty acid levels increased, 18:0/18:1 ratio decreased by respectively 95%, 73% and 57% in the n-6 group with respect to the control group in the fourth week. 18:1n-9, n-9 and total fatty acid level decreased respectively by 47%, 49% and 34% in the n-3 group with respect to the n-6 group. 16:0, 16:1, 18:1n-9, n-9, saturated fatty acids, unsaturated fatty acids and total fatty acids decreased by respectively 38%, 62%, 50%, 52%,44%, 51% and 48% in n-3/ALA group with contrast to n-6 group. Eventually we saw that n-3 fatty acids bring the insulin resistance back to normal effectively and the supplement of ALA to n-3 potention this effect but this isn?t meaningful statistically. We saw that n-3 fatty acids reversed some effects on serum lipid profile that were occurred by n-6 fatty acids and ALA supplementation potentieted this effect in meaningful way.