Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, karşıt olma karşı gelme bozukluğu ve bu ikisinin birlikte bulunduğu durumların davranışsal sorunlar, aile ilişkileri ve kognitif fonksiyonlar açısından karşılaştırılması
- Tez No: 195417
- Danışmanlar: PROF.DR. M. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, DEHB' u, KOKGB ve DEHB' u ve KOKGB' nun birlikte olduğu çocuklarda kognitif yetiler, kişilik özellikleri ve aile özelliklerinin benzer ve farklı yönleri araştırılarak bu üç grupla ilgili bir profil çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmaya her gruptan 20 olmak üzere 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar DSM-IV kriterlerine uygun bir biçimde seçilmiştir. Olgulara, WÇZÖ-R ve Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi gibi psikometrik değerlendirme yöntemleri uygulanmış, annelere ise Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ) ve Evlilik Çatışması Ölçekleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, istatistiksel analiz sonucunda Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testinde en yüksek ortalama KOKGB grubunda, en düşük ortalama ise DEHB grubunda bulunmuştur. WÇZÖ-R' nin alt testleri olan resim tamamlama, küplerle desen ve şifre bölümlerinde üç grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca WÇZÖ-R' nin sözel, performans ve tüm puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. ÇGDÖ' nün içe yönelim ve dışa yönelim alt bölümleri tek tek incelendiğinde yine gruplara arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Evlilik Çatışma Sıklığı Skoru ve Çatışma sıklığı skorları açısından ayrı ayrı değerlendirilmiş, gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çocuk ve ergenlerde eş zamanlı psikiyatrik bozukluk tanılarının konulması için, Türkiye' de geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış, yapılandırılmış klinik görüşme formları olmaması büyük bir sorundur. Bu nedenle çalışmamızda DEHB ve KOKGB tanıları, ayrıntılı psikiyatrik değerlendirme ve DSM-IV kriterleri esas alınarak konulmuştur. Bu durum çalışmamızın bir kısıtlılığıdır. Bu çalışmada elde edilen bulguların zenginleşmesi için benzer çalışmaların daha büyük gruplarda yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca DEHB' nin alt tipleri olan dikkat eksikliğinin ön planda olduğu hastalar ve hareketliliğin ön planda olduğu hastalarda nöropsikolojik değerlendirmelerin ayrı ayrı ele alınmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to profile the three groups of children having Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD), Oppositional Defiant Disorder (ODD), ADHD+ODD, through analyzing cognitive abilities, personality traits, and family characteristics. The study is conducted by analyzing 60 patients, with 20 patients in each group. Patients had been selected according to DSM IV criteria. Patients had been analysed with Wechsler Intellegence Scale for Children-Revised and mothers filled out the Child Behaviour Checklist (CBCL). The highest average of Bender The Visual Motor Gestalt Test had been in the ODD group, whereas the lowest average had been in the ADHD group. There was no significant difference in picture completion, block design, and coding, which are the sub-tests of WISC-R, between the three groups. In addition, there was no significant difference in verbal, performance, and scores of WISC-R. Finally, there was no significant difference when the sub-divisions of CBCL externalizing and internalizing behaviours was analyzed individually. Frequency of Marital Conflict Score and Conflict Expansion Score are analysed, no significant difference between the three groups. The fact that there are no proven, reliable and structured clinical interviews for the diagnosis of simultaneous psychiatric disorders in pediatric and adolescent patients is a problematic issue in Turkey. This is the reason why we diagnosed ADHD and ODD according to detailed psychiatric analysis and DSM-V criteria. This is a restriction of the study. Similar studies need to be conducted with larger groups to enrich the findings of this study. In addition, we believe that neuropsychological evaluations of attention deficit disorder patients with predominantly inattentive and predominantly hyperactive-impulsive types need to be conducted separately.