Febril nötropenik hastalarda sekonder enfeksiyonların gelişimi üzerine etkili risk faktörleri
Risk factors associated with the development of secondary infections in febrile neutropenic patients
  1. Tez No: 195418
  2. Yazar: ASLIHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hematolojik maligniteli olgularda ortaya çıkan febril nötropenik ataklar, bu hasta grubunda mortalitenin ana nedenlerinden biridir. Sekonder enfeksiyonlar ise febril nötropenik hastalarda baslangıçta gözlenmeyen, empirik antibiyotik tedavisi sırasında gelisen veya tedavinin sonlandırılmasını takiben bir hafta içinde ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Bu çalısmada Ocak 2000- Aralık 2006 tarihleri arasında . Ü. Cerrahpasa Tıp Fakültesi, ç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda yatırılarak, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile ortaklasa izlenen 473 olgunun, 750 febril nötropeni atagı geriye dönük olarak incelenmesi amaçlanmıstır. Primer febril nötropenik atak gelisen hastaların ortanca yasları 39 (sınırlar 15-83) olup, 201'i kadın (%42,5) idi. Febril nötropenik atakların 185 (%24.3)' inde profilaksi uygulandı, 565 (%74.3)'inde ise uygulanmadı. KT uygulanmayan atakların 112'sinde profilaksi uygulanmıs olup, 28'inde birden fazla profilaktik ilaç kullanıldı. KT uygulanmayan hastalarda antibakteriyel profilaksi olguların 93 (%13.8)'ünde, antifungal profilaksi ise atakların 40 (%6)'ında kullanıldı. Atak sırasında hastaların 169 (%22,5)' unda SVK bulunmakta idi. Çalısmaya alınan 473 hastanın 65 (%13,7)'ine KT uygulandı. Dörtyüzsekiz (%86.3) hastaya ise KT uygulanmadı. Atakların 169 (%22.2)'u mikrobiyolojik olarak dökümante, 132 (%17.4)'si klinik olarak dökümante, 67 (%8.8)'si klinik ve mikrobiyolojik olarak dökümante, 368 (%48.4)'i NBA, 11 (%1.4)'i enfeksiyon dısı ates olarak degerlendirildi. Atak sırasında mutlak nötrofil sayısı, 472 atakta 100/mm3 (%36,4) olarak saptandı. Ortanca nötropeni süresi 12 (sınırlar 1-74) idi. zlenen 750 atagın 152 (%20)'sinde sekonder enfeksiyon saptandı. Sekonder enfeksiyon geçiren hastaların ortanca yasları 39 (sınırlar 15-79), 54 (%40.9)'ü kadın idi. Sekonder enfeksiyon gelisen 152 atakta sekonder enfeksiyon sırasında nötrofil sayısı 87 atakta 0.05). Bu hastaların primer enfeksiyonları sırasında saptanan mutlak nötrofil sayısı sekonder enfeksiyon gelistikten sonra saptanan mutlak nötrofil sayısı ile karsılastırıldıgında nötropeninin derinligi açısından anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenic episodes (FNEs) in patients with hematological malignancies that either occurs during the disease progression or are caused by the myelosuppressive effects of chemotherapeutic agents are among the major causes of mortality in this group of patients. Secondary infections are those infections that have not been observed at the beginning and develop either during the empirical antibiotic therapy or one week after cessation of therapy. In this study, we have analyzed retrospectively 750 FNEs in 473 patients that have been followed by Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department in collaboration with Hematology Department of Internal Medicine of Cerrahpasa Medical Faculty between January 2000 and December 2006. The median age of patients with FNEs was 39 (range 15-83); of those 201 (42.5%) was female. While 185 (24.3%) of FNEs received prophylaxis, 565 (74.3%) did not. One hundred and twelve episodes without bone marrow transplantation (BMT) received prophylaxis and 28 of these had more than one prophylactic agent. Antibacterial prophylaxis was employed in 93 (13.8%) episodes without BMT, while antifungal prophylaxis was used in 40 (6%) episodes. One hundred and sixty nine (22.5%) patients had central venous catheter during FNE. Sixty five (13.7%) patients received BMT. FNEs were documented microbiologically (169-22.2%), clinically (132-17.4%), both microbiologically and clinically (67-8.8%), as fever of unknown origin (FUO, 368-48.4%) and as fever without infectious cause (11-1.4%). The absolute neutrophil count were determined as 0.05) The severity of neutropenia did not differ significantly between the primary and the secondary infectious episodes of the same patient.