Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi'nde 2008-2018 yılları arasında nöroendokrin tümör tanısı almış hastaların klinikopatolojik özellikleri
Clinicopatological characteristics of patients with neuroendocrine tumor diagnoses between 2008-2018 in Gazi University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 536689
  2. Yazar: TUĞÇE ASENA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET İBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nöroendokrin tümörler (NET) klinik ve prognozları açısından çeşitlilik gösteren heterojen bir tümör grubudur. NET'ler ve inflamatuar beliteçler hakkında literatür kısıtlıdır. Bu çalışmada non-pulmoner NET tanılı hastalarda tanı anında bakılan inflamatuar beliteçlerin kötü prognostik parametreler ile korelasyon durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 01.09.2008-31.08.2018 tarihleri arasında başvuran non-pulmoner NET tanılı 164 hasta restrospektif değerlendrildi. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, tümör yerleşim yerleri, tanı metodu, histopatolojik özellikleri, radyolojik ve nükleer tıp tetkik durumu, lenf nodu ve uzak metastaz durumu, tedavi sonrası kontrolde yeni lezyon saptanma durumu not edildi. Tümör boyutu, derecesi, Ki67 ve mitotik indeksi, immünohistokimyasal özellikleri, invazyon derinliği, vasküler invazyon durumu ve eşlik eden gastrik mukozal non-neoplastik bulgular kaydedildi. Hastaların hemoglobin, nötrofil, lenfosit, platelet, RDW, CEA, CA19-9 ve CA 72-4 gibi laboratuvar sonuçları kaydedildi. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve platelet/lenfosit oranı (PLR) ise matematiksel olarak oranlandı. Hastaların ortalama tanı yaşı 55 olup, %58'i erkektir. Tümör lokalizasyonu %92,7 gastroenteropankreatik sistemde, bu hastalarda da en sık midede (%86,2) tespit edilmiştir. Hastaların %62,5'inde lenf nodu metastazı, %29,5'inde ise uzak organ metastazı mevcuttur. Hastaların %36,2'sinde tedavi sonrası kontrolde yeni lezyon gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine tumors (NET) are a heterogeneous group of tumors with varying clinical presentations and prognosis. There is limited literature on NETs and inflammatory markers. The aim of this study was to investigate the correlation between the inflammatory markers and the poor prognostic parameters in patients with non-pulmonary NET at diagnosis. In this study, 164 patients with non-pulmonary NET who applied to Gazi University Medical Faculty Hospital between 01.09.2008 and 31.08.2018 were evaluated retrospectively. Gender, age, tumor location, diagnostic method, histopathological features, radiological and nuclear medicine examination status, lymph node and distant metastasis status, recurrence status were noted. Tumor size, gsrade, Ki67 and mitotic index, immunohistochemical features, depth of invasion, vascular invasion status and accompanying gastric mucosal non-neoplastic findings were recorded. Laboratory results of hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, platelet, RDW, CEA, CA19-9 and CA 72-4 were recorded. Neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and platelet / lymphocyte ratio (PLR) were calculated mathematically. The mean age at diagnosis was 55 years and 58% of the patients were male. Tumor localization was detected 92.7% in the gastroenteropancreatic system and most frequently in the stomach (86.2%). Lymph node metastasis was present in 62.5% of the patients and distant organ metastasis was present in 29.5%. Local recurrence was observed in 36.2% of the patients.