Erciyes üniversitesi tıp fakültesi tüp bebek ünitesinde ocak 2005-ağustos 2006 tarihleri arasında tedavi gören hastaların klinik gebeliği üzerinde bazı parametrelerin etkileri
Effects of some parametres on klinical pregnancy of trated patients who january 2005-august 2006 in in vitro pertilization center of erciyes university faculty of medicine
  1. Tez No: 195445
  2. Yazar: EMİNE BURÇA BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRKAN YAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
8nsanoglunun soyunun devam etmesi ve üremesi, kadın vücudunda gelisen bir oositin, erkek gamet hücresi spermatozoon ile bir araya gelmesiyle baslayan ve tek bir hücre olan zigotun çok hücreli bir bireye dönüsmesiyle sonlanan essiz bir sürecin sonucudur. Maalesef her insan üreme konusunda aynı sansa sahip olmayıp, günümüzde pek çok kiside dogustan yada sonradan olusabilen çesitli anatomik, fonksiyonel, hormonal, genetik, immünolojik problemler sonucunda üreme islevinde bozulma ve sonuçta pratikte çiftlerin çocuk sahibi olamaması olarak bilinen infertilite ortaya çıkmaktadır. 8nfertilite, 1 yıl hiçbir korunmama olmasına karsın gebelik olmaması olarak tanımlanmakla beraber 1978 yılında 8ngiliz arastırmacılar Robert Edwards ve Patrick Steptoe'nun in vitro fertilizasyon (IVF) ile dogan ilk bebegi bildirmeleri, üreme tıbbı için büyük bir dönüm noktası olmustur ve bunu takiben son birkaç on yıllık dönemde infertilite servislerinin kullanımında büyük bir artıs gözlenmistir. Bununla beraber basarıyı etkileyen faktörler konusunda da yogun çalısmalar baslamıstır. Bu konuda her geçen gün yeni parametreler degerlendirmeye alınmakta ve bazılarının gerçekten etkisi kanıtlanırken, bazılarının da etkileri tartısmaya açık kalmaktadır. Bu çalısmada bizim amacımız ise yogun bir talep gösterilen infertilite servislerinde tedavi gören hastaların klinik gebelik seyirleri üzerinde belirledigimiz bazı parametrelerin etkilerini gözlemlemek ve istatiksel analizler sonucunda elde ettigimiz verileri bilimsel açıdan yorumlamaktı. Çalısmamızı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi tarafından hazırlanan `8n-vitro Fertilizasyon ve Embriyo Transferi Ünitesi Hasta Takip ve Tedavi Formu' adı altında tutulan resmi kayıt formlarındaki bilgilerin derlenmesi seklinde yaptık. Kullandıgımız 9 parametreden (BK8, yas, follikül sayısı, endometriyum kalınlıgı, OPU'da aspire edilen follikül sayısı, OPU'da Toplanan Yumurta Sayısı ET'de verilen embriyo sayısı, ET'de verilen embriyoların gradeleri, triple olusumu) 2 tanesinin degerini klinik gebelik üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bulduk. Bunlar yas ve triple olusumu'dur. Elde ettigimiz sonuçların bundan sonra yapılacak olan bilimsel arastırmalara katkıda bulunacagı ve yeni bilimsel platformlar açacagı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Continutation of human being?s generation breeding is the result of unique period of an oosit that comes together with a male gamet cell spermatozoon and matures in a woman?s body. During this process a single cell zigot changes into multiple cell individual. Unfurtunately not all people have the same chance for breeding. It is known that people who can not have babies because of the varios kinds of anatomic, functional, hormonal, genetic or immunologic problems that congenital or acquired. Disordering of one or some of these functions brings out the infertility that prevents the couples from having child. 8nfertiliy can be described and not becoming pregnant even not using any kinds of protection for about one year aganist pregnancy. The year 1978 became the turning point when the British reserchers Robert Edwards and Patric Steptoe gave the news of a baby who was born with 8n Vitro Fertilization (IVF). Following this using of IVF services increased a lot in a few decades. Many intensive studies were started for the factors that affect the success. In this concept new parameters have been taken into considiration every other day and some of them have been proved that they are really effective while some others need to be discussed. In this study our aim was to follow the patients who interst a lot to the IVF services and get treatment for medical pregnancy. This period also gave us chances to watch statistical analizes and comment them scientificly. We did our study with patient following forms that were prepared by Erciyes University Tube Baby Unit. The information and knowledges were taken from offical records. Nine of these parameters (age, BMI, follicul number, endometrium thickness, follicul number that collect at OPU, follicul number that aspired at OPU, amount of embrio at ET, grades of embrios at ET, triple forming).We found 2 of themmeanful for clinical pregnancy. They are age and triple forming. We belive that the result that we got will help further reserches and contribute to the new scientific platforms.