CYP1A2, CYP2D6, GSTML, GSTPL ve GSTTL genleri varyantlarının mesane tümörü ile ilişkisi
The association of CYP1A2,CYP2D6, GSTML, GSTPL and GSTTL gene polymorphism in bladder cancer
  1. Tez No: 195454
  2. Yazar: ERTAN ALTAYLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mesane kanseri, gelismis ülkelerdeki üriner sistem kanserleri içerisinde en önemlilerinden biridir. Mesane kanseri, etiyolojisi büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etkili oldugu düsünülmektedir. Ksenobiyotik metabolizmasında yer alan CYP ve GST enzimleri karsinojenlerin detoksifikasyonunu saglarlar. Bu yüzden ksenobiyotik metabolizma enzimleri mesane kanserinin etiyopatogenezinde önemli rol oynarlar. Ksenobiyotik metabolizmasında yer alan enzimlerin bir çogunun polimorfizmleri, sözü edilen enzimlerin in vivo ifade seviyesinde degisikliklere yol açmaktadır. Biz çalısmamızda, ksenobiyotik metabolizmasında önemli rol oynayan CYP ve GST metabolizma enzimlerinden CYP1A2 (C734A), CYP2D6 (G1934A) ve GSTP1 (I105V) genleri varyantları ile GSTM1 ve GSTT1 genleri delesyon polimorfizmlerinin mesane kanseriyle iliskisini arastırmayı amaçladık. Bu çalısmada 135 mesane kanserli hastada ve kontrol olarak kullanılan benzer yastaki 128 saglıklı kiside bu polimorfimlerin dagılımlarını arastırdık. Polimorfizmler, polimeraz zincir reaksiyonu- restriksiyon parçacıgı uzunluk polimorfizmi ve multipleks polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile belirlendi. Genotip ve allel sıklıkları hesaplandı. Genotip ve allellerin mesane kanseri riski, demografik faktörler, sigara ve tümör derecesiyle olan iliskisi degerlendirildi. Mesane kanserli hastalarda GSTT1 null genotip görülme oranı %23'tü, kontrollerde ise bu oran %7 idi (OR, 0.254, %95 CI, 0.115-0558, p=0.001). CYP1A2, CYP2D6, GSTM1 ve GSTP1 genleri polimorfizmleri ile mesane kanseri arasında herhangi bir iliski bulunmadı. Bu veriler çalısılan Türk populasyonunda GSTT1 null genotipiyle mesane kanseri arasında bir iliski olabilecegini göstermektedir. Mesane tümörüne duyarlılıgın belirlenmesinde rol oynayan degiskenleri açıklayabilmek için ileriki çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of most important urinary tract cancer in developed countries. Although the etiology of bladder cancer largely is unknown, both genetic and environmental factors may be involved. CYP and GST are xenobiotic metabolism enzymes that have function in detoxification of carcinogens. Thus, these enzymes may play and important role in the etiopathogenesis of bladder cancer. Polymorphism of most of the enzymes in xenobiotic metabolism leads to changes in levels of in vivo enzyme expression. The aim of this study was to investigate the relationship between bladder tumor and variants of CYP1A2 (C734A), CYP2D6 (G1934A), GSTP1 (I105V), GSTM1 null, and GSTT1 null which play an important role in xenobiotic metabolism. In this study, we investigated the distribution of these polymorphisms in 135 bladder cancer patients and 128 age-matched healthy individuals as controls. The polymorphisms were analyzed using polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism assay and multiplex PCR method. Genotype and allele frequencies were calculated, and their associations with bladder cancer risk are assayed, and association with bladder cancer risk or demographic factors, smoking status, and tumor stage was investigated. The prevalence of GSTT1 null genotype in cases were 23%, compared to 7% in the control group (OR, 0.254, %95 CI, 0.115-0558, p=0.001). No association was observed between CYP1A2, CYP2D6, GSTM1, and GSTP1 genes polymorphisms and bladder cancer. These data demonstrate that GSTT1 gene polymorphism may be associated with bladder cancer in a Turkish population studied and further studies will be needed to clarify the role of such variation in determining susceptibility to bladder cancer.