Hiperparatiroidizmin sağlıklı ve hastalıklı periodonsiyuma etkisinin incelenmesi (deneysel çalışma)
Investigation of the effect of hyperparathyroidism on healthy and diseased periodontium (experimental study)
  1. Tez No: 195456
  2. Yazar: MÜGE LÜTFİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. UMUR SAKALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalısmamızda, diyete baglı olarak olusan sekonder hiperparatiroidizm'in (SHPT) hem periodontal saglıklı hem de periodontitisli periodonsiyuma etkisi, diseti proinflamatuvar sitokin seviyeleri karsılastırılarak ve histopatolojik/histometrik incelemeler yapılarak degerlendirildi. Kırksekiz adet Sprague Dawley sıçan rastgele 2 gruba ayrıldı ve grupların birisinde diyetle SHPT olusturuldu. Bunu takiben, her iki grupta sag mandibular molar bölgelerde lokal endotoksin enjeksiyonu ile deneysel periodontitis olusturuldu. Bu sekilde; HPT+endotoksin uygulanmayan (Grup 1), HPT+endotoksin uygulanan (Grup 2), sistemik saglıklı+endotoksin uygulanan (Grup 3) ve sistemik saglıklı+endotoksin uygulanmayan (Grup 4) olmak üzere 4 çalısma grubunun her birinde 12 sıçanda diseti IL-1b ve TNF-a seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlenirken, diger 12 sıçanda da histopatolojik / histometrik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, the influence of dietary induced secondary hyperparathyroidism (SHPT) on healthy and diseased periodontium was evaluated by comparing gingival proinflammatory cytokine levels and by histopathological/histometrical means. Fortyeight Sprague Dawley rats were randomly divided in to 2 groups and dietary induced SHPT was created in one of the groups. Afterwards, experimental periodontitis was induced in the right mandibular molar regions of all animals by local endotoxin injection. Thus; in each of the 4 study groups composed as HPT+endotoxin not injected (Group 1), HPT+endotoxin injected (Group 2), systemically healthy+endotoxin injected (Group 3) and systemically healthy+endotoxin not injected (Group 4), gingival IL-1b ve TNF-a levels were determined by ELISA in 12 rats as well as performing histopathological/histometrical examinations in the other 12 rats. The IL-1b ve TNF-a levels were highest in Group 2 and then in Groups 3, 1 and 4 respectively and these differences were statistically significant (p0.05). The amounts of AL and AR were lower in Groups 1 and 4 than in Groups 2 and 3, but the amounts of AL and AR were higher in Group 2 than those of Group 3.