Akut komplet üreter obstrüksiyonu sonucu böbrekte meydana gelen morfolojik ve fonksiyonel değişiklikler üzerine selektif siklooksijenaz-II inhibitörü olan parecoxib'in etkisi
Parecoxib is a selective COX-2 inhibitor effect to resultant kidney morphological and functional alteration at acut complete obstruction of ureter
  1. Tez No: 236182
  2. Yazar: ALİ TUTUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özet:Yetişkin Spruge-Dawley ratlar üzerine yaptığımız bu çalışmada UUO'da Parecoxib tedavisinin, obstrükte böbrekte renal fonksiyonlar üzerine etkisini sintigrafik ve histopatolojik olarak araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 30 adet Spruge-Dawley erkek rat dahil edildi. Ratlar 10'arlı 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplara bazal DTPA böbrek sintigrafisi çekildi. 1. Gruba sadece cilt insizyonu yapıldı. 2. ve 3. grubun ise sol üreterleri distalden komplet olarak bağlandı. Takiben 3.gruba 21 gün süreyle parecoxib 5mg/kg/gün verildi. 21. günün sonunda bütün gruplara anestezi altında DTPA böbrek sintigrafileri çekildikten sonra sağ ve sol nefrektomi yapılarak histopatolojik olarak değerlendirildi.3.Grup sol böbrekte, 2.gruba göre kortekste konjesyon, glomerülde konjesyon, intertisyel inflamasyon + konjesyon ve intertisyel fibroziste görülen değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. İntertisyel lif artışı ve tübülde dilatasyon parametrelerinde parecoxib alan grupta düzelme mevcuttu. Fakat bu düzelme oranı istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bowman aralığında genişleme, kortekste inflamasyon, tübülde abse, epitelyum atrofisi, epitelyum hücresinde dejenerasyon parametrelerinde parecoxib verilen grupta istatiksel olarak anlamlı düzelme saptanmadı ( Mann-Whitney U testi).Sintigrafik değerlendirmede; 2. Grupta sol böbrek bazal ortalama GFR değeri ile obstrüksiyon sonrası sol böbrek ortalama GFR değeri arasındaki fark 32.25, 3. Grupta sol böbrek bazal ortalama GFR değeri ile obstrüksiyon sonrası sol böbrek ortalama GFR değeri arasındaki fark 9.70 olarak saptandı. Bu farklar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. 3. Grupta farkın düşük (9.70) çıkması parecoxibin obstrüksiyon sonrasında böbrek fonksiyonlarına olumlu etkisinden kaynaklandığını göstermektedir. (Mann-Whitney U testi)Sintigrafik ve histopatolojik veriler sonucunda Parecoxib verilen grupta böbrek fonksiyonlarında kaybın daha az olduğu görülmekte, üriner obstrüksiyonla karşılaşılan klinik durumlarda parecoxib tedavisi ile obstrüksiyon giderilene kadar böbrek fonksiyonlarında kaybın azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Summary:To study the effect of treatment parecoxib on UUO which sintighraphic and histopatological impression at time obstruction of Adult male Spruge ? Dawley rats? kidney function .The study is including 30 Adult male Spruge ? Dawley rats and three group was composed that each one group 10 rats. We performed DTPA kidney sintighraphy to all of group. Group 1 was applied skin insision only and the other two groups left distal ureter are engaged. Following 5 mg/kg/day parecoxib performed to the third group. After 21 day, all groups were made DTPA kidney sintighraphy on anesthesia and then made bilateral nephrectomy which investigated histopatological.3. group at left kidney, according to 2. group congestion, glomerular congestion, intercitisial enflamation and congestion and changing of interstitial fibrosis was finding significant statistical .To improve İncreasing intercitisial fiber and dilatation of tubule parameter was meaningful at performing parecoxib. But this was not significant statistical. At parecoxib group was not meaningful statistical which bowman space extendition, enflamation of cortex, abscess of tubule, atrophy of epithelium and degeneration of ephitelium cell(Mann-Whitney U test)On sintighraphic eveluation,different of left kidney basal median GFR value with after obstruction basal median GFR value was 32.25 in 2. group , different of left kidney basal median GFR value with after obstruction basal median GFR value was 9.70 in 3. group. At these difference comparing was significant statistical. Reduction of discrimination in 3. group was result of Parecoxibe? s benefical effects on the kidney(Mann-Whitney U test).We aimed the end of the sintighraphic and histopatological impression; function defect of kidney?s less in performing parecoxib group and parecoxib using can benefit on the kidney untill disappear of obstruction.