Sağlıklı bireylerde ve epilepsi hastalarında hippokampal malformasyon ve eşlik eden santral sinir sistemi anomalileri
The hippocampal malphormation and associated central nervous system anomalies in patients with epilpsy and healths subjects
  1. Tez No: 195471
  2. Yazar: RAHŞAN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADER KARLI OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Epilepsi hastalarında hippokampal sekil, pozisyon ve oryantasyon anomalileri literatürde bildirilmistir. Hippokampal malformasyon, genellikle korpus kallozum (KK) disgenezisi ve gelisimsel kortikal anomali (GKA) gibi gelisimsel malformasyonlarla birlikte görülmektedir. Bu çalısmanın baslıca amacı hippokampal malformasyonun (HM) klinik önemini arastırmaktır. Bir diger amacı ise saglıklı bireylerde HM sıklıgını saptamaktır. Biz hippokampüsü sekil, pozisyon ve oryantasyon yönünden degerlendirdik. Ayrıca, aynı anda forniks ve mammiller cisim atrofisi varlıgını kontrol ettik. Temporal lob ya da ekstratemporal epilepsisi olan 168 hasta ve cinsiyet uyumlu saglıklı kontrol grubunun (n=300) MRG'lerini inceledik. Tüm incelemeler, 3 mm kalınlıkta yüksek rezolüsyonlu koronal T2 agırlıklı turbo spin eko görüntüleri içermekteydi. Tüm MR bulguları görsel olarak degerlendirildi. Ortalama yas hasta grubunda 15,1 ve kontrol grubunda 21.5 yas idi. Kontrol grubunun % 15,6'sında (47/300) HM saptandı. HM'yi sekil ve pozisyonda minör bozukluk (tip 1), oryantasyon bozuklugu (tip 2) ve hiç gerçeklesmemis veya tamamlanmamıs rotasyon (tip 3) seklinde sınıflandırdık. Kontrol grubunda tip 3 HM'ye rastlanmadı. HM 92/215 olguda bilateral, 108/215 olguda solda ve 15/215 olguda sagdaydı. Toplam 215 olgunun 130'unda tip 1, 47'sinde tip 2 ve 38'inde tip 3 anomali saptandı. Tip 2 ve 3 HM'ler genellikle bilateral iken tip 1 HM genelde soldaydı. GKA 34 olguda, KK disgenezisi 38 olguda saptandı. Onüç olguda hippokampal skleroz olmaksızın küçük mamiller cisim veya forniks vardı ve bunların büyük çogunluguna (12/13) ipsilateral HM eslik ediyordu. HM tarafı ile EEG bulgularının tarafı arasında hafif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Hippocampal shape, orientation and position abnormalities have been reported in patients with epilepsy. Hippocampal malformation (HM) is usually associated with other developmental malformations such as dysgenesis of corpus callosum (CC) and malformation of cortical development (MCD). The main purpose of this study was to determine the clinical significance of the HM. Another aim was detection of frequency of the hippocampal malformation in healthy controls. We analyzed the hippocampus for shape, orientation and positioning. The cooccurrence of atrophy of the fornix and mamiller body was also checked. We analyzed the magnetic resonance (MR) imeges of 168 patients with temporal lobe or extratemporal epilepsy and 300 sex-matched healthy adult controls. All examinations included high resolution coronal T2-weighted fast spin echo sequence with 3 mm thick slice. All MRI findings visually evaluated. Mean ages were 15.1 and 21.5 years in patient and control group respectively. Hippocampal abnormality was found 15,6% (47/300) of the control group. We classified them into minor abnormality of shape or position (type 1), abnormality of orientation (type 2), incomplete rotation or lack of rotation (type 3). No Type 3 HM was found in control group. HM was bilateral in 92/215 subjects and on the left in 108/215 and on the right in 15/215. Type 1 HM was found in 130 subjects (60%), type 2 in 47 (22%) and type 3 in 38 (18%). Type 2 and 3 HMs were usually bilateral while type 1 occurred usually on the left side. MCD was found in in 34 patients and CC dysgenesis was found in 38 patients. Asymmetrical smaller fornix or mamiller body was found in 13 patients without hippocampal sclerosis ipsilataral to the HM in 12 patients. There was mild concordance between the side of HM and side of EEG findings.