Yeni Mezun Hemşirelerin Profesyonel Rollerine Geçiş Süreci algısı ve Etkileyen Etmenlerin İncelenmesi
Examining The Perception of The Transition Period of The Professional Roles of The Newly Graduated Nurses
  1. Tez No: 195475
  2. Yazar: SERAP GÜLERBAŞLI İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısma, yeni mezun hemsirelerin uyum programlarını nasıl degerlendirdiklerini, profesyonel rollerine geçis süreci algılarını ve etkileyen etmenleri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Bir üniversite hastanesinde yürütülen bu arastırmanın örneklemine en az altı ay, en fazla iki yıldır çalısıyor olan yeni mezun ve arastırmaya katılmayı kabul eden 105 hemsire alınmıstır. Arastırmanın verileri yeni mezunların özellikleri, geçis süreci algıları ve deneyimleri ile isten ayrılma niyetlerini içeren bir anket formu ile toplanmıstır. Verilerin degerlendirilmesinde ki-kare ve korelasyon analizi kullanılmıstır. Yeni mezunların %66.7'si oryantasyon egitimi almıs, %93.3'ü bir rehber hemsire ile çalısmıstır. Oryantasyon programından beklentileri tümüyle karsılananlar %8.6 iken bu oran rehber hemsireyle çalısma için %64.3'dür. Geçis sürecinde yeni mezunların heyecan ve isteklilik gibi olumlu; kaygı ve tedirginlik gibi olumsuz duygular yasadıkları saptanmıstır. s yükü fazlalıgı, hastalara yeterince zaman ayıramama, kendini yetersiz hissetme stres yaratan faktörler olarak belirtilmistir. İşten ayrılmayı düsünenlerin oranı %65.7'dir. Yeni mezun hemsirelerin geçis süreci algı puan ortalaması (4.45±2.15) orta düzey bir zorluk yasandıgını göstermistir. Rehber hemsire ile çalısma süresi uzun olanlarda geçis süreci daha olumsuz algılanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to investigate how the newly graduated nurses evaluate the orientation programs, their perceptions of transition period of their Professional roles and the factors determining of this period. Newly graduated nurses (n=105) have been taken into the sampling of this study in an university hospital who has been working at least six months, at most two years and accepted to participate in this survey. The data has been collected with a questionnaire that included the characteristics of the newly graduates, their perceptions of the transition period, their experiences and their intention to leave the current position. The chi-square and the correlation analysis have been used in the evaluation of the data. The study showed that %66,7 of the newly graduates have received orientation training, and the %93,3 has worked with a preceptor nurse. While the nurses whose expectations fulfilled with the orientation training is %8,6, this rate is %64,3 for the nurses who worked with a preceptor nurse. It has been found that the newly graduates had experienced positive feelings like excitement and willingness and the negative ones like the anxiety and discontent. The work load excess, not having enough time for the patients and feeling of insufficiency have been determined as the factors that create stress. The rate of intent to leave the current job is %65,7. The average points of the perception period of the newly graduated nurses (4,45±15) has shown there has been experienced a medium level difficulty. The transition period has been perceived more negative for the ones who have had a longer period of working time with a preceptor.