Lateral epikondilitli hastalarda farklı sıklıktaki fizyoterapi uygulamalarının etkinliğinin belirlenmesi
The effectiveness of different frequencies physiotherapy program on patients with lateral epicondylitis
- Tez No: 195485
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE ÖZCAN EDEER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Hastalara farklı seans sıklığında uygulanan tedavilerin ağrı şiddeti, kavrama kuvveti, fonksiyonel skorlar ve ağrı provakatif testler üzerindeki etkinliklerini karşılaştırmak. Yöntem: Hastalar randomize olarak, haftada 1 seans (n=12), 3 seans (n=9) ve 5 seans (n=12) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların 1.-4.-6. ve 8. haftalarda ağrı şiddetleri, manuel ağrıyı arttıran testleri, kavrama-çimdikleme kuvvetleri ve kol-omuz-el sorunları anketi (DASH) değerlendirildi. Haftada 3 ve 5 seans tedavi alan gruptaki hastalara US uygulandı ve tüm hastalara ilerleyici dirençli kuvvetlendirme ve germe egzersizleriyle aktivite modifikasyonları öğretildi ve önkol destek bandı kullanmaları tavsiye edildi. Bulgular: Haftada 1 seans, 3 seans ve 5 seans tedavi alan grupların kavrama-çimdikleme kuvvetleri ve ağrı şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). 4. ve 8. DASH semptom skorunda ve 8. hafta DASH iş skorunda gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p0.01), 8. haftada sadece 1 ve 5 seans tedavi alan gruplar arasında DASH-iş ve 1-3 seans karşılaştırmasında DASH- semptom skorunda anlamlı fark bulundu (p0.01). Sonuç: Lateral epikondilitli hastalarda, iyi planlanmış ve iyi süpervize edilmiş fizyoterapi programlarıyla homojen hasta grupları üzerinde seans sayısının ağrı şiddeti ve kavramaçimdikleme kuvvetleri üzerinde fark yaratmadığı, fonksiyonel durumun bazı parametrelerini etkilediği belirlendi. Lateral epikondilit tedavisinde hasta eğitimi, aktivite modifikasyonu ve fizyoterapinin iyileşmede etkin olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To apply in different frequencies physiotherapy program on patients with lateral epicondylitis (LE) and compare the effectiveness of physiotherapy programs on pain severity, manually pain provacative test, hand-pinch grip strength, functional outcomes. Methods: Patients were randomly separated into one session per week (n=12), 3 session per week (n=9) and 5 sessions per week (n=12) groups. Patients? pain severity, manually pain provacative tests, hand-pinch grip strength and functional outcome (Disabilities of Arm- Shoulder-Hand Index) were evaluated at first, 4th, 6th and 8th weeks.The patients, taking physiotherapy on 3 and 5 sessions per week was applied US and progressive resistive strengthening and stretching exercises and activity modifications was tought to all patients and applying a forearm support band was advised. Results: There was no statistically significance between hand-pinch grip strenght and pain severity of groups (p>0.05). It was determined significant difference between groups on 4th and 8th week DASH-symptom scores and 8th week DASH-work scores (p0.01), and a significant difference for DASH-W between groups of 1-5 sessions on 8th week and for DASH-FS scores between groups of 1-3 sessions per week (p0.01). Conclusion: It was determined any difference of session frequencies on severity, hand and pinch grip strength with well planned, supervised physiotherapy programmes on lateral epicondylitis but it was established some parametres of functional status were affected. It was found that patient education, activity modification and physiotherapy are effective on treatment of LE.