Bireysel anaerobik eşiğin belirlenmesinde kullanılan iki farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparing of two different methods for evaulation of individual anaerobic threshold
  1. Tez No: 195490
  2. Yazar: AHMET ERDEM ÜSTÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giris: Günümüzde uygun antrenman programlarının planlanması için anaerobik esigin dogru sekilde saptanması önemlidir. Amaç: Bu çalısmanın amacı bireysel anaerobik esik yöntemine göre bulunan yük degerlerinin submaksimal bir egzersiz için uygun olup olmadıgının gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalısmaya DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu futbol takımında oynayan 14 gönüllü katılmıstır. Olgulara bireysel anaerobik esik testi yapılmıs ve bulunan esige göre iki farklı submaksimal egzersiz programı hazırlanmıstır. Bulgular: Bireysel anaerobik esikte yapılan 30 dakikalık submaksimal kosu testini sadece 7 gönüllü tamamlayabilmistir. 5,10,15,20,25 ve 30. dakikalardaki laktat degerleri ve kalp atım hızları karsılastırıldıgında ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark oldugu bulunmustur(p0,05). Deneklerin hepsi bu yükteki testi 30 dakika sürdürebilmistir. Bireysel anaerobik esigin altında yapılan submaksimal kosu sırasında 5. dakikadaki kalp atım hızı hariç 10,15,20,25 ve 30. dakikalardaki kalp atım hızları arasında anlamlı fark bulunmamıstır. Bu da bu test esnasında kararlı denge durumunun olustugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: It's important to determine anaerobic threshold correctly to plan favourite programmes. Purpose: The aim of this thesis is to show whether the weight values, that were found by anaerobic threshold method, are high or not for a submaximal exercise. Material and Method: 14 volunteer football players from DEU FTR team were attented the tests. They've been tested by anaerobic threshold 2 different submaximal exercise programmes have been prepared. Results: Only 7 of these volunteers could finish the 30-minute submaximal running test in individual anaerobic threshold. Laktat values and heart rates have been compared at 5,10,15,20,25,30. minutes and a meaningful discrimination has been found (p0,05) All of the volunteers could continue this test under this weight for 30 minutes.During the submaximal exercise that was done under individual anaerobic threshold no meaningful difference was found in heart rate at 10,15,20,25,30. minutes instead of the 5. minute. This shows us a steady state has been taken during this test. When submaximal exercise, which is one level under the individual anaerobic threshold, and the other one is at that threshold laktat values and heart rates are compared, it seems that values at one level under are statisticsly lower.