Unilateral ve bilateral total diz artroplastisi uygulanan hastaların fiziksel performans, statik-dinamik denge yönünden karşılaştırılması
Comparison the physical performance, static-dynamic balance of patients who have undergone unilateral and bilateral total knee arthroplasty
  1. Tez No: 195489
  2. Yazar: SERKAN BAKIRHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Unilateral ve bilateral total diz artroplastisi (TDA) uygulanan hastaların postoperatif 6 ve 12.ay fiziksel performans, statik-dinamik denge yönünden karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, ortalama yaşları 67.11±9.37 olan 35 unilateral TDA ve 67.17±7.32 olan 45 bilateral TDA olmak üzere toplam 80 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif ?The Hospital for Special Surgery? diz skalasına göre diz skorları, diz fleksiyon hareket açıklığı ile kas kuvvet değerleri incelenerek aralarında bir fark olmadığı belirlendikten sonra, Balance Master denge ve performans test cihazı ile postoperatif 6 ve 12.ayda fiziksel performans, statik-dinamik denge yönünden karşılaştırılmışlardır. Bulgular: Bilateral TDA hastaları ile karşılaştırıldığında, unilateral TDA olgularında her iki ekstremite üzerine verilen ağırlık, cerrahi yapılmayan ekstremite lehine anlamlı bulunmuştur (p0.05). Dinamik denge değerlendirmelerinden stabilite limiti testinde, 6 ve 12.ayda bilateral TDA'lı hastaların daha iyi oldukları belirlenmiş (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study is planned to compare the physical performance, static-dynamic balance of patients who have undergone unilateral and bilateral total knee arthroplasty at 6th and 12th months after their operations. Patients and Methods: The study was included 80 patients, of them, 35 (mean age 67.11±9.37 years) had unilateral total knee arthroplasty and 45 (mean age 67.17±7.32 years) bilateral total knee arthroplasty. After their preoperative and postoperative knee scores according to ?The Hospital for Special Surgery? scale, knee flexion ranges and muscle strength were measured to make assure matched with the groups, all the patients in the both groups were assessed for physical performance and static-dynamic balance using balance master test device on their 6th and 12th months postoperatively. Results: Comparing with the bilateral knee arthroplasty, unilateral total knee arthroplasty patients, showed a statistically significant difference in weight bearing on each extremities in favour of nonoperated limb (p0.05), it was determined that the patients with bilateral total knee arthroplasty patients had better performance on limits of stability of dynamic balance evaluations (p0.05).