Postmenopozal osteoporozda egzersiz eğitiminin etkisi
The effects of exercise training on postmenopausal osteoporosis
- Tez No: 195491
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEN PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Postmenopozal osteoporozlu hastalarda kuvvetlendirme ile denge ve koordinasyon egzersizlerinin kas kuvveti, statik ve dinamik denge fonksiyonları ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 47-69 yıl arasında değişen , 30 postmenopozal osteoporozlu hasta alındı. Olgular rastgele 2 gruba ayrılarak 1. gruba kuvvetlendirme ile denge ve koordinasyon egzersizleri (Grup 1), 2. gruba sadece kuvvetlendirme egzersizleri (Grup 2) verildi. Egzersiz programı haftada 3 gün ve 8 hafta olarak düzenlendi. Çalışmaya dahil olan hastalar egzersiz programına alınmadan ve 8. hafta sonunda değerlendirildi. Denge ölçümü için SportKAT kullanıldı. Her hastaya iki statik ve bir dinamik test uygulandı. Hastaların sırt ekstansör kasları ve diz fleksör ve ekstansör kas güçleri ölçümü Cybex Norm İzokinetik Dinamometre ile yapıldı. Hastaların yaşam kalitesini ölçmek üzere 5 alt ölçekten oluşan 41 soruluk Quality Of Life Quetionnarie Of The Europen Foundation For Osteoporosis (QUALEFFO) ölçeği kullanıldı. Bulgular: I.Grubun (kuvvetlendirme ile denge ve koordinasyon egzersizleri) ve II. Grubun (kuvvetlendirme egzersizleri) tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi programı sonrasında sırt ekstansör kaslarının gücü değerlendirmeleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı artışlar elde edildi (p0.05). Her iki grupta yaşam kalitesi değerlendirmesinde fiziksel fonksiyon,zihinsel fonksiyon, QUALEFFO toplam skor değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme elde edildi (p0.05), Çalışmamızda I. Grubun ağrı (Vizüel Analog Skala, VAS, 0-10, istirahat, düz yolda yürüme, merdiven inip çıkma) değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma elde edildi (p0.05) . Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda postmenopozal osteoporozlu hastalarımızda denge ve koordinasyon egzersizleri eklediğimiz I. Grupta, sadece kuvvetlendirme egzersizleri yapan II.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was planned to evaluate the effects of strengthening, balance and coordination exercises on muscle strength, static and dynamic balance functions and the quality of life in patients with postmenopausal osteoporosis. Material and method: Thirty women with postmenopausal osteoporosis aged between 47 and 69 were included in the study. The patients were randomly placed into two groups. Patients in group 1 were assigned strengthening, balance and coordination exercises whereas those in the second group were only assigned strengthening exercises. The exercise program was scheduled as three times a week for eight weeks. The patients were evaluated before the exercise program and at the end of the eighth week. For balance evaluation, SportKAT was used. Each patient had one dynamic and two static tests. The patients back extensor muscle strength, and knee flexor and extensor muscle strengths were measured with Cybex Norm Izokinetic Dynamometer. In order to assess their quality of life, Quality Of Life Quetionnarie Of The Europen Foundation For Osteoporosis (QUALEFFO) scale which includes 41-questions and five subscales was used. Results: When the evaluations of the strengths of the back extensor muscles of group 1 (strengthening, balance and coordination exercises) and group 2 (strengthening exercises) were compared before and after the 8-week treatment program, statistically significant increases were observed (p0.05).There were statistically significant improvements in physical function, mental function, QUALEFFO total scores when the quality of life scores of both groups were evaluated (p0.05). In our study, there were statistically significant decreases in the visual analog scale, VAS resting, walking and stair climbing scores in the first group (p0.05).