Ön çapraz bağ tamirinden sonra geç dönem fonksiyonel değerlendirmede 3 farklı sıçrama testi ve cincinnati diz skorunun güvenirliliği
Reliability of cincinnati knee rating system and 3 different functional tests long term outcome of the following anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 195492
  2. Yazar: BANU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Ön Çapraz Bağ ( ÖÇB ) ameliyatlı olgularda güncellik kazanan uzaklık mesafeli tek adım sıçrama, uzaklık mesafeli 3 adım sıçrama, çapraz sıçrama testleri ve Cincinnati diz skoru uygulamalarının, bir hafta ara ile 2 kez test edilerek testlerin kendi içindeki güvenirliğinin arastırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: ÖÇB ameliyatı olmus, 6. ayını tamamlamıs ve ortopedik rehabilitasyonu yapılmıs alınma kriterlerine uygun 16 olgu çalısmaya dahil edilmistir. Bir hafta ara ile tek adım sıçrama, üç adım sıçrama, çapraz sıçrama testleri ile Cincinnati Knee Rating System ( CKRS ) ve Cincinnati Sports Activity Scale ( CSAS ) uygulanarak testlerin test-tekrar test ile güvenirliğine bakılmıstır. Bulgular: CKRS'nin intraclass correlation coefficient ( ICC ) değeri 0.88, CSAS'nin 1.00, tek adım sırçama testinin ICC'si 0.95, üç adım sıçrama testinin ICC'si 0.96, çapraz sıçrama testinin ise ICC'si 0.97 olarak bulundu. Çalısmamız olgularında bacak simetri indeksi tek adım sıçrama testinin birinci ölçümünde % 97.4, ikinci ölçümünde % 91.2; üç adım sıçrama testinin birinci ölçümünde % 94.3, ikinci ölçümünde % 91.5; çapraz sıçrama testinin birinci ölçümünde % 93.3, ikinci ölçümünde % 93.1 olarak saptandı. Sonuç: ÖÇB ameliyatlı olgularda CKRS, CSAS ve fonksiyonel sıçrama testlerinden uzaklık ölçümlü tek adım sıçrama, üç adım sıçrama, çapraz sıçrama testleri yüksek derecede güvenirlik içerdi. Sonraki çalısmalarda bu testlerin geçerliliğine de bakılmasının ve ÖÇB'li olgulara izokinetik testlerin yapılamadığı kosullarda adı geçen testlerin sonuçlarının ortopedik rehabilitasyon kliniğinde kanıta dayalı kullanılmasının yararlı olacağını düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Examine the intratester reliability of the Cincinnati Knee Rating System and single leg hop for distance, triple hop test, crossover hop tests in subjects following anterior cruciate (ACL) reconstruction on two testing occasions, performed one week apart. Materials and Methods: Sixteen patients, who had undergone ACL reconstruction six months before the tests and followed orthopedics rehabilitation participated in this study. Examine the test-retests reliability of the a single leg hop test, triple hop test, crossover hop test and CKRS, Cincinnati Sports Activity Scale ( CSAS ) performed one week apart. Results: Intraclass correlation coefficients ( ICCs ) were 0.88 for CKRS, 1.00 for CSAS, 0.95 for single leg hop test, 0.96 for triple hop tests, 0.97 for crossover hop test. The limb symmetry scores for the single leg hop tests were found as 97.4% for the first measurement and 91.2% for the second measurement; for triple hop test; 94.3% for the first measurement, 91.5% for the second measurement; for crossover hop test 93.3% for the first measurement and 93.1% for the second measurement. Conclusion: The results showed that CKRS, CSAS and a single leg hop tests, triple hop tests, crossover hop tests provide higher reliability for patients undergoing rehabilitation following ACL reconstruction. Future research should be determine the validity of these tests and, if isokinetic tests can not do, we think about these tests may use in orthopedic rehabilitation after ACL reconstruction based on evidence based data.