Spinal kord yaralanmalı hastalarda nöropatik mesane boşaltım yöntemlerinin üriner sistem enfeksiyonu açısından değerlendirilmesi
The evaluation of urinary system infection in spinal cord injuried patients according to the methods of neuropathic bladder drainage
- Tez No: 195506
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAFAK SAHİR KARAMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
SKY sonrası gelişen nöropatik mesane ve bunun oluşturduğu komplikasyonlar, hastaların en sık karşılaştığı problemlerdendir. Nöropatik mesane sonucu en sık rastlanan komplikasyon üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Çalışmamızda SKY sonucu gelişen nöropatik mesaneyi boşaltma yöntemlerini, üriner sistem enfeksiyonu açısından değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla CTF/FTR ve İFTR/EAH kliniklerinde yatarak tedavi gören ve CTF/FTR polikliniğinden toplam 50 SKY hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Ayrıntılı anamnezleri alındı ve fizik muayeneleri yapıldı. Hastaların uyguladıkları mesane boşaltım yöntemleri ile klinik ve laboratuvar analiz sonuçları, üriner sistem ultrasonografi bulguları, üriner sistem enfeksiyonu açısından değerlendirildi. Çalışmaya aldığımız hastalar en sık olarak SAK ve TAK uygulaması ile mesane boşaltımı yapmaktaydılar. Hastaların çoğunluğunda üriner sistem ultrasonografi incelemesi normaldi. Hastaların hiçbirinde klinik semptomatik üriner sistem enfeksiyonu belirtilerine rastlanmadı. Hastaların büyük kısmında asemptomatik bakteriüri gözlendi. Kadın ve erkek cinsiyeti arasında asemptomatik bakteriüri geliştirme açısından fark bulunmadı. Poliklinikten çalışmaya alınan hastaların komplet spinal kord lezyonu olanlarında, inkomplet lezyonu olanlarından daha fazla asemptomatik bakteriüri görüldü. Asemptomatik bakteriüriden sorumlu en sık rastlanan mikroorganizma E.coli türleriydi. CTF/FTR klinik hastalarında en sık Klebsiella türlerinin asemptomatik bakteriüriden sorumlu olması, aynı zamanda ESBL pozitif Klebsiella türleri ve IBL pozitif Citrobacter türlerinin de tespit edilmesi hastane kaynaklı bulaşma olabileceğini düşündürmekteydi. Sonuç olarak, çalışmamızda hem SAK hem de TAK ile mesane boşaltımı gerçekleştiren hastalarda yüksek oranda asemptomatik bakteriüri saptandı. Saptanan üriner sistem patojenlerinin bir kısmının hastane kaynaklı olabileceği değerlendirildi. Bu sonuçlar bize, ileride gelişmesi muhtemel klinik semptomatik üriner sistem enfeksiyonu için risk faktörü oluşturabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuropathic bladder and its complications as a result of spinal cord injury (SCI), are amongst the most common problems of these patients. The major complication of neuropathic bladder is urinary system infection. In our study, we aimed to evaluate the neuropathic bladder drainage methods and resulting to urinary system infections. We studied a total of 50 SCI inpatients from Cerrahpaşa Medical Faculty of Physical Medicine and Rehabilitation (CMF/PMR) and Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital (IPTR/TRH) clinics and outpatients of CMF/PMR policlinic. Demographic data of these patients were recorded. Detailed history was taken and physical examination was performed. We evaluated bladder drainage methods used these patients with the clinical and laboratory analysis results and urinary ultrasonography findings regarding urinary system infection. Most of the patients were using sterile intermittant catheterization (SIC) and clean intermittant catheterization (CIC). Urinary system ultrasonographies of the majority of these patients were normal. None of the patients had urinary system infection symptoms. Asymptomatic bacteriuria is seen among most of the patients. There was no difference between female and male with regard to the development of asymptomatic bacteriuria. Asymptomatic bacteriuria was seen in outpatients who have complete spinal cord lesion more commonly than outpatients with incomplete spinal cord lesions. E.coli species were the most commonly seen microorganism responsible for asymptomatic bacteriuria. Since Klebsiella species were the most commonly seen microorganism responsible for asymptomatic bacteriuria among CMF/PMR inpatients in addition to ESBL positive Klebsiella species and IBL positive Citrobacter species that were found, we thought that these can be caused by nosocomial contagion. In conclusion, we found out a great proportion of asymptomatic bacteriuria amongst the patients who performed either of the bladder dranaige techniques, namely SIC and CIC. A part of the urinary system pathogens that were found out were regarded as nosocomial. We think that these results can be a risk factor for possible clinically symptomatic urinary system infections in the future.