Pubertal jinekomastili olguların oksolojik ve endokrinolojik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 195505
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalısmada pubertal jinekomastili olguların oksolojik özellikleri ve jinekomasti gelisimine yol açabilecek olası hormonal faktörlerin arastırılması amaçlanmıstır. Gereç ve Yöntemler: Çalısma grubuna (Jinekomasti grubu) Ocak 2000 ile Aralık 2006 tarihleri arasında pubertal jinekomasti tanısı almıs hastalar dahil edildi. Kontrol grubunu jinekomasti saptanmayan, yas ve puberte evresi bakımından çalısma grubuna benzer saglıklı erkek adolesanlar olusturdu. Jinekomastili olguların dosyalarından yas, boy, agırlık ve puberte evreleri ile estradiol, testosteron, serbest testosteron, FSH, LH ve prolaktin düzeyleri kaydedildi. Kontrol grubu olgularında aynı oksolojik ve endokrin özellikler degerlendirmeye alındı. Her iki grupta da estradiolün testosterona oranı ve vücut kitle indeksi(vki) hesaplandı. Bulgular: Çalısma grubunu 38, kontrol grubunu 21 olgu olusturdu. Çalısma grubunun yas ortalaması 13.4 ± 1.5 yıl olarak saptandı. Jinekomastili gruptaki olguların pubik kıllanma evreleri 14 hastada (%37) evre 3, 12 hastada (%32) evre 4 idi. Meme gelisimi 38 olgunun 14'ünde (37) tek taraflı, 24'ünde (63) iki taraflı saptandı. İki grubun boy, agırlık,vki, yas, pubik kıllanma evresi, total testosteron, serbest testosteron, FSH, LH, prolaktin ve estradiolün testosterona oranı karsılastırıldıgında fark saptamadık (p>0.05). Estradiol düzeylerini ise jinekomastili grupta belirgin yüksek bulduk(p=0.00). Sonuç: Çalısmamızda pubertal jinekomasti tanısı alan hastalar kontrol grubuyla karsılastırıldıgında boy, agırlık ve vki arasında fark saptanmadı. Jinekomastili olgularda estradiol düzeyleri kontrol grubuna göre belirgin yüksek bulundu. Total ve serbest testosteron düzeyleri açısından ise iki grup arasında fark saptamadık. Dolayısı ile olgularımızdaki pubertal jinekomasti gelisiminden estradiol ve testosteron düzeyleri arasındaki bu dengesizligin rol oynadıgını düsünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to define the auxologic features of children with pubertal gynecomastia and to investigate possible hormonal factors that may lead to development of gynecomastia Material and methods: The patients diagnosed with pubertal gynecomastia between january 2000 and december 2006 were included in the study group.Control group was composed of healthy male adolescents who were similar to the study group in terms of age and pubertal stage. Auxologic parameters and levels of estradiol, testosterone, free testosterone, FSH, LH and prolactin were documented from files of patients. Same parameters were determinated in subjects of control group. The ratio of estradiol to testosterone and body mass index were calculated for each subject in both groups. Results: There were 38 cases and 21 cases in the study and control groups respectively. Mean age of the study group was 13,4+1.5 years. In the study group, pubic hair stage was found to be appropriate for stage 3 in 14 cases (%37) and stage 4 in 12 cases ( %32). Breast development was unilateral in 14 cases (%37) and bilateral in 24 (%63) cases. There were no statistically significant differences between the two groups in terms of mean age, height, weight, pubic hair stage, body mass index, total testosterone, free testosterone, FSH, LH, prolactin and ratio of estradiol to testosterone (p> 0,05). However,estradiol levels were found to be significantly higher in the study group (p=0,00). Conclusion: In our study, we did not find any differences between the two groups in terms of height, weight, and body mass index. We found a significantly higher level of estradiol in the gynecomastia group.However,total and free testosterone levels were similar in the two groups. Thus, we think that the imbalance between estradiol and testosterone levels may have had a role in the development of pubertal gynecomastia in our patients.