Farklı yağ kaynakları kullanılarak hazırlanan etlik piliç rasyonlarında l-karnitin kullanılmasının performans üzerine etkisi
Effects of l-carnitine supplementation on performance of broilers fed different dietary fat sources
- Tez No: 195509
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, farklı yağ kaynakları kullanılarak hazırlanan etlik piliç rasyonlarında L-karnitin kullanılmasının etlik piliçlerde performans (CA, CAA, yem tüketimi, YYO), karkas ağırlığı, karkas randımanı, karaciğer, kalp ve karın yağı ağırlığı ile serum kolesterol, trigliserid, magnezyum düzeyleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada toplam 320 adet günlük Ross 308 etlik civciv (160 adet erkek, 160 adet dişi) kullanılmıştır. Deneme, her biri 80 adet civcivden oluşan dört grup ve her grup için 20 civcivlik dört alt grup (toplam 16 alt grup) olarak düzenlenmiştir. Hazırlanan toplam 16 adet bölmenin her birine 10 erkek ve 10 dişi olmak üzere toplam 20 adet civciv yerleştirilmiştir. Denemede civcivlere 1-10. günler arası başlangıç rasyonu (bitkisel yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %24,02, hayvansal yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %24,23 ve metabolize olabilir enerji değerleri 3010 kcal/kg ME), 10-28.günler arası büyütme rasyonu (bitkisel yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %22,53, hayvansal yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %22,22 ve metabolize olabilir enerji değerleri 3175 kcal/kg ME), 28-42. günler arası bitirme rasyonu (bitkisel yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %20,81, hayvansal yağ gruplarına ait hazırlanan rasyonun ham protein değeri %20,60 ve metabolize olabilir enerji değerleri 3225 kcal/kg ME) verilmiştir. Araştırmada bitkisel ve hayvansal yağ içeren rasyonlara 150 ppm düzeyinde L-karnitin katkısı yapılmıştır. Araştırma sonucunda CA bakımından, çalışmanın 2, 3, 4, 5 ve 6.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate performance (weight gain, feed intake, feed conversion ratio), carcass yield, liver, heart, abdominal fat weights, serum cholesterol, triglyceride and magnesium levels of broilers fed diets with different fat types and L-carnitine. A total of 320 1-d-old broiler chicks (160 male, 160 female) were divided into 4 experimental groups each containing 80 chicks from 0 to 42 days of the study. Each group was assigned to 4 replications each containing 20 birds per floor pen. Totally 20 birds were assigned to each pen as 10 male and 10 female. From 1 to 10 d of age, a starter diet (vegetable fat added rations had 24,02% CP- animal fat added groups had 24,23% crude protein; 3010 kcal/kg ME), from 10 to 28 d of age a grower diet (vegetable fat added rations had 22,53- animal fat added groups had 22,22% crude protein; 3175 kcal/kg ME) and from 28 to 42 d of age a finisher diet (vegetable fat added rations had 20,81- animal fat added groups had 20,60% crude protein; 3225 kcal/kg ME) were fed. L-carnitine (150 ppm) was supplemented to diets including vegetable or animal fat sources. In this study, body weights determined at 2, 3, 4, 5 and 6.