Total kalça artroplastilerinde akut normovolemik ve hipervolemik hemodilüsyon uygulamasının, hemodinami, transfüzyon gereksinimi ve maliyet üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evoluation of effects of acute normovolemic and hypervolemic hemodilution practice on patients undergoing total hip arthoplasty on hemodynamics, transfusion need and cost
- Tez No: 195512
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Allojenik kan transfüzyonu yararlı oldugu kadar riskli bir uygulamadır. Akut hemolitik transfüzyon reaksiyonu, immünosupresyon ve enfeksiyöz komplikasyonların sıklıgının yüksek olması nedeniyle, allojenik kan transfüzyonu kaçınılması gereken bir durum haline gelmistir. Günümüzde allojenik kan transfüzyonunu minimale indirmek amacıyla çesitli metotlar kullanılmaktadır. Bizde çalısmamızda, bu yöntemlerden HHD ve ANH'ın hemodinami, oksijen tüketimi (vO2) ve karbondioksit üretimi (vCO2), solunum oranı (RQ) üzerine etkilerini, allojenik kan gereksinimini ve bunun olgulara maliyetini degerlendirdik. .Ü.C.T.F. Ortopedi ameliyathanesinde elektif sartlarda, koksartroz nedeniyle opere edilecek ASA I-II grubu eriskin 60 hasta çalısma programına alındı. Böbrek ve/veya karaciger yetersizligi, koagülasyon bozuklugu ameliyattan önceki 10 gün içinde asetilsalisilik asit kullanımı, 6 ay içinde akut myokard enfarktüsü hikâyesi olan ve karotis arter stenozu oldugu bilinen hastalar çalısma dısı bırakıldı. Toplam 60 hasta rastlantısal seçim ile 20'ser kisilik 3 ayrı gruba ayrıldı. Tüm hastalara standart genel anestezi uygulandı. ANH grubunda kübital venden, serbest drenajla, standart kan torbalarına, yaklasık 10mL/kg olacak sekilde kan alındı. Aynı anda ANH grubuna, santral ven kateterinden daha önce ölçülen bazal santral ven basıncına tekrar ulasılacak sekilde karsı taraf kübital venden aynı miktarda, HHD grubuna ise 15mL/kg kolloid solüsyon (Modifiye sıvı jelatin `Gelofusine') hematokrit degeri %28'in altına inmeyecek sekilde verildi. Peroperatif kanama sonrası ve posoperatif dönemde hematokrit %28'in altına indiginde ANH grubunda otolog kan, HHD ve kontrol grubunda allojenik kan transfüzyonu yapıldı. Tüm olgulara kullanılan kan ürünleri ile kolloid miktarı ve ANH grubu olgularına kullanılan kan saklama torbalarının maliyetleri hesaplanarak karsılastırıldı. Hemodinamik ve solunumsal parametreler açısından gruplar arası karsılastırmada klinik olarak anlamlı farklar izlenmezken, gruplar arası karsılastırmada HHD ve ANH grubunda kullanılan kan ürünü miktarı kontrol grubuna göre anlamlı derecede azdı. AHN ve HHD grupları arasında kan ürünü kullanımı açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak ANH ve HHD, ASA I-II hastalarda allojenik kan transfüzyonunu azaltmada etkili, kolay uygulanabilir, güvenli ve ucuz yöntemlerdir. Allojenik kan transfüzyonunu azaltmada ki etkinlikleri ve maliyetleri çok farklı olmayan bu yöntemlerden HHD'nin uygulamasının daha kolay ve az zaman almasından dolayı total kalça artroplastisinde rutin olarak kullanılmasının yararlı olacagını düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Allogenic blood transfusion is not only a beneficial but a risky therapy because of the rising number of complications such as acute hemolytic transfusion reaction, immunosupression and infections. Various methods are being used to minimize the number of allogenic blood products used. In our study, we compared hypervolemic haemodilution (HHD) and acute normovolemic haemodilution (ANH) as means of perioperative and postoperative blood conservation, effect on hemodynamics, oxygen consumption, carbon dioxide production, respiratory quotient and cost affectivity under standardized conditions. Sixty ASA status I/II adults slated for total hip arthroplasty (THA) were included in the study. They were randomized into 3 groups where one group received AHN (n: 20), the other HHD (n: 20) and the last group (n: 20) was evaluated as the control. In ANH group, withdrawal of 10 ml/kg bodyweight autologous blood and normovolemic replacement by modified liquid gelatine were present where in HHD group was infused with 15 mL/kg bodyweight modified liquid gelatine and control group treated conventionally. The autologous blood in ANH group and allogenic blood in HHD group were transfused when hematocrit was under 28%. No significant differences were found between the groups in terms of Hb, hematocrit and coagulation. The blood loss (intraoperative + postoperative) was comparable in the three groups. During the period under investigation, 80 % of the patients in ANH group, 55% in the HHD group and 25% of the patients in the control group did not require allogenic blood transfusion. ANH and HHD are effective and easy methods in reducing allogenic blood requirements in patients undergoing THA, and HHD is much easier, less time consuming and does not need extra personnel to apply.