Kliniğimizde uygulanmış olan primer kalça ve diz protezlerinde erken dönem periprostetik eklem enfeksiyon sonuçları
  1. Tez No: 509085
  2. Yazar: LERCAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER AYDINGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Microbiology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Periprostetik eklem enfeksiyonları, insanların beklenen yaşam sürelerinin artması ile uygulanımı sıklaşan total eklem artroplastilerinin korkutan komplikasyonlarındandır. Hastalar üzerindeki etkilerinin haricinde ülke ekonomisi için de ciddi yük oluşturmaktadır. Bu komplikasyonun akut formu nazokomiyal ve önlenebilir olduğundan, hastane ile ameliyathane ortamlarının kalitelerini arttırma ve hastaya bağlı faktörlerin tanımlanması üzerine yaygın literatür mevcuttur. Yaptığımız klinik araştırmamızda; 15 Şubat 2015 ile 16 Şubat 2016 tarihleri arasında total kalça ve diz artroplasti uygulamalarında görülen akut periprostetik eklem enfeksiyonlarının insidansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bir senelik takiplerimizde, 89 hastaya Total Kalça Artroplastisi (TKA), 123 hastaya Total Diz Artoplastisi (TDA) olmak üzere 212 operasyon yapılmıştır. TKA yapılan hastaların yaş ortalaması 51.66 (min. 16; maks.90), TDA yapılan hastaların yaş ortalaması ise 65.30 (min. 30; maks. 85) olarak görülmüştür. Enfekte olan hastalardan biri TKA sonrası (%1.1); üçü ise, TDA sonrası (%2.4) görülmüştür. Tüm kalça ve diz artroplastileri değerlendirildiğinde enfeksiyon oranı %1.8 olarak saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçların, diğer insidans belirten yayınlarla benzerlik gösterdiği görülmüştür. Literatürde yaygın yer tutmakta olan, enfeksiyon oranını iyileştiren faktörlerden olan preoperatif mupirocin kullanımı ile kloreksidin duşu uygulaması, transfüzyon gereksiniminin azaltılması, cerrahi saha temizliğinin kloreksidin ve povidon iyot ile birlikte yapılması gibi uygulamalardan yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle ameliyathane trafiğinin düzenlenerek, personellerin gerekli eğitimin verilmesi ile de daha iyi bir enfeksiyon oranına ulaşabileceğimiz kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Periprosthetic joint infection is a frightenening complication of total joint arthroplasties. Due to the improved survival of the patients, prevelance of arthroplasties are increased. Other than the effect of this complication on the patients, economic burden is also highly concerning. Because of this complication's acute form is nosocomial and can be prevented; publications about improvements on hospitals and surgery rooms and defining the risky group patients, are gradually increasing. In our clinical research, we evaluated the incidence of acute periprosthetic joint infections of total hip and knee arthroplasties between the dates of 15 February 2015 and 16 February 2016. In our 1-year follow-up, 212 patients were undergone total joint arthroplasties. Total hip arthroplasty performed in 89 patients, total knee arthroplasty in 123 patients. Mean age of total hip arthroplasty patients was 51.66 (min. 16;max.90). The mean age of total knee arthroplasty was 65.30 (min. 30; max.85). Total of 4 patients were evaluated as periprosthetic joint infection, one of them (1.1%) was after total hip arthroplasty, three of them (2.4%) was after total knee arthroplasty. Total infection incidence was found as 1.8%. Acquired data has proven that our infection rate is similar to other incidence-based publications. Recent literature and our findings support that preoperative mupirocin and chlorhexidine shower, reduction of transfusion and povidone iodine and chlorhexidine combination for surgical site preparation improved the infection rate in our and foreign hospitals. We believe that educating the surgery room janitors, nurses and avoiding the surgery room traffic may improve our infection rate even better.