Total kalça artroplastilerinde total kanama miktarının şok indeksi ile ilişkisi
Relationship between shock index and total blood loss in total hip arthroplasties
- Tez No: 487250
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ Total kalça artroplastisi (TKA) operasyonlarında hastayı akut hipovolemik şoka sokabilecek kadar kan kaybı olabilmektedir. Akut hipovolemi ve şok tanısında non-invaziv bir yöntem olan şok indeksi, modifiye şok indeksi, yaş şok indeksi ve ROPE indeksinin kullanıldığı bilinmektedir. Çalışmamızda hastanemizde total kalça artroplastisi olan hastalarda şok indeksinin, modifiye şok indeksinin, yaş şok indeksinin ve ROPE indeksinin total kanama miktarı ile ilişkisini inceleyerek hipovoleminin tanı ve tedavisinde bu parametrelerin kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM Çalışmaya 01/06/2016 ve 01/06/2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde TKAameliyatı geçiren 88 erişkin hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınmama kriterleri; 0,05). İndüksiyon/blok öncesi şok indeksinin yaşla negatif korelasyonu vardı ve kolloid kullanımıyla yükselme izlendi(p0,05). SONUÇ Sonuç olarak; TKA gibi hemodinamik değişiklik beklenebilen operasyonlarda standart noninvaziv hemodinamik bulguların yanı sıraşok indekslerinin de kullanılmasının klinik pratikte etkin olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
There may be blood loss enough to develop shock in total hip arthroplasties (THA). Noninvasive technics like shock index, modified shock index, age shock index and ROPE index are known to be used in diagnosis of acute hypovolemia and shock. In our study, we aimed to investigate the relation of blood loss amount with shock index, modified shock index, age shock index and ROPE index in patients who undergone THA for the evaluation of the feasibility of these indices in diagnosis and management of hypovolemia. MATERİALS AND METHODS Eighty-eight adult patients undergoing THA between 01/06/2016 and 01/06/2017 in Health Sciences University Ankara Numune Research and Training Center were included in the study. Exclusion criterion were age 0,05). There was negative correlation between before induction/block shock index and a rise with colloid usage (p0,05). CONCLUSİON According to the results of this study, we conclude that in operations probable to expect hemodynamic changes as THA, in operations where hemodynamic changes are expected as THA, determining shock indices besides standard noninvasive hemodynamic measurements may be effective in clinical practice.