Total kalça ve diz artroplastilerinin septik ve aseptik gevşeme tanısında diagnostik araç olarak intraoperetif ve ekstraoperatif kültür sonuçlarının ameliyat öncesi ve CRP ve ESH değerleri ile karşılaştırılması
The comparison of intraoperative incubated cultures with extraoperative incubated cultures and acute phase reactants for periprosthetic loosening etiology
  1. Tez No: 132173
  2. Yazar: CENGİZ EREN CANSÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET: Total eklem replasmanı gevşemesinin etyolojik tanısı, hastanın prognozu ve revizyonun sağkalımı için birincil önceliği olan konudur. Ancak hiçbir test periprostetik enfeksiyon tanısı koymakta veya bunu dışlamakta kesin ve tamamen güvenilir değildir. Bu çalışmada peripostetik enfeksiyon tanısında genel kabul gören yöntemlerden intraoperatif ve ekstraoperatif ekilen kültür sonuçlan birbirleriyle kıyaslandı ve tamda kültür sonuçlan ile akut faz reaktanlanndan CRP ve ESH'nin preoperatif değerleri karşılaştırıldı. İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Kasım 2001 'de başlanılan prospektif çalışmada, Haziran 2002 'ye kadar 32 revizyon vakasının preoperatif CRP ve ESH tahlilleri ile intraoperatif olarak iki örnek halinde alınıp hemen ameliyathanede ve sonrasında laboratuarda ekimi yapılan sıvı, sürüntü, biopsi kültürleri incelendi. İstatiksel incelemelerde Windows SPSS programı, Mann- Whitney U ve Ki-kare testleri kullanıldı. Yirmidördü bayan, sekizi erkek olan vakalarımızın yaş ortalaması 61.44 idi. Aseptik yirmidört vakaya karşılık, sekiz hastada enfeksiyon tespit edildi. Preoperatif akut faz reaktanlarından en yararlıları olan CRP'nin duyarlılığı %53.8, özgüllüğü %94.4, ESH'nin duyarlılığı %42.1, özgüllüğü %100 olarak saptandı. CRP ve ESH'nin birlikte ölçülmesinin ise duyarlılığı %58.3, özgüllüğü %100 idi. Enfekte vakalarda CRP'nin, hastadaki ek romatolojik hastalıktan anlamlı olarak etkilenmediği sonucuna vanldı. Enfekte sekiz vakanın dördünde metisiline duyarlı koagulaz (-) stafilokok, üçünde metisiline duyarlı staphylococcus aureus ve birinde metisiline dirençli koagulaz (-) stafilokok olmak üzere üç tip mikroorganizma tespit edildi. Ameliyathanede ekimi yapılan materyellerden sıvı örneğin üreme ve tam koydurucu değeri, sürüntü ve biopsi örneklerine göre anlamlı olarak yüksek bulundu (pO.001). CRP ve ESH ameliyat öncesinde cerrahın güvenilir karar vermesine yardımcı iki parametredir. Normal gelen CRP ve ESH birlikteliğinin tam koydurucu değeri, yüksek gelen birliktelikten anlamlı olarak farklı olduğundan ameliyat öncesi her iki tetkikin de istenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ek romatolojik hastalığı olanların tam ve takibinde özellikle CRP ilk planda istenmelidir. Ameliyat sırasında cerrah infeksiyon varlığından kuşkulanırsa özellikle sıvı örnekler alınmalı ve bunların da ameliyathane şartlannda ekiminin yapılmasına gayret edilmelidir. 95
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The etiological diagnosis of the loosening of a total joint replacement is of highest importance for the prognosis of the patient and the survival of the revision. However no test proved to be definitive and reliable in making a diagnosis of a periprostatic infection or to exclude it. In this study a twofold comparison of the following generally accepted methods of periprostetic infection diagnosis was made: First, the results of intraoperative and extraoperative incubation of cultures among each other and second, the cultures with the preoperative levels of the two acute phase reactants CRP and ESH were compared. Within the prospective study started in the Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology in November 2001, CRP and ESH analyses as well as specimens of liquid, swab and biopsy cultures of 32 cases were examined until June 2002. In each case two specimens were taken intraoperative, which were incubated immediately in the operating room and afterwards in the laboratory. The statistical analyses were performed with the software SPSS for Windows, where the Mann-Whitney U test and the %2test were applied. We had 24 female and 8 male cases. The average age was 61.44. Eight patients were found infected, the 24 other cases were aseptic. CRP and ESH, which are the most useful preoperative acute phase reactants, were found to have a sensitivity of 53.8% and 42.1% and a specificity of 94.4% and 100%, respectively. CRP and ESH measured together had a sensitivity of 58.3% and a specificity of 100%. It was concluded that the CRP levels in the infected cases were not significantly affected by an additional rheumatological disease of the patient. Three different kinds of microorganisms were found in the eight infected cases: methicillin sensitive coagulase (-) staphylococcus in four cases, methicillin sensitive staphylococcus aureus in three cases and methicillin resistant coagulase (-) staphylococcus in one case. For the specimens incubated in the operating room the reproduction and diagnostic power of the specimens isolated from the liquid was found significantly higher than the specimens isolated from the swap and the biopsy (p< 0.001). CRP and ESH are parameters helping the surgeons to make reliable preoperative decisions. As the diagnostic power of a normal level CRP and ESH combination is significantly different than a high level combination, we find it useful to require both tests before the operation. For the diagnosis and tracking of patients with additional rheumatological disease CRP should be required primarily. If the surgeon suspects any infection during the operation, first of all liquid specimens should be taken and tried to incubate them in the operation room conditions. 96