Kalıtımsal ve non-sendromik işitme kaybı olgularının aday lokuslardaki mutasyonel analizi
Mutational analyses of the hereditary and non-syndromic hearing loss cases in candidate loci
- Tez No: 195522
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ ALTUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Tıbbi Biyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Populasyonlarda görülme sıklığı 1/1000'den daha fazla olan non-sendromik sensörinöral işitme kayıplarından sorumlu birincil gen, connexon gap junction proteini alt birimini kodlayan Cx-26 genidir. Özellikle bu geninin ikinci ekzonunda 35delG mutasyonunun Avrupa toplumlarında görülme sıklığı işitme kayıplı olgular için %70'in üzerindedir. Bunun yanısıra mitokondriyal genomdaki mutasyonlar, çeşitli aminoglikozidlerin çocukluk çağında uzun süre kullanılmasına bağlı olarak işitme kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, odyolojik ölçümler kriter alınarak doğuştan duyu yitimi olan 88 proband ve aileleri seçildi. Her bir hastanın öyküleri alınarak soyağaçları çizildi. Tüm probandların Cx-26 ikinci ekzon bölgesi PCR ile çoğaltılarak DNA dizi analizi yapıldı. Mutant probandların ailelerinde de mutasyonlar aynı yolla saptandı. 35delG için BseLI enzimi kullanılarak doğrulandı. Mitokondriyal DNA'da ise A1555G ve A7445G noktalarını içeren bölgeler PCR ile çoğaltılarak sırasıyla, Alw26I ve XbaI enzimleri ile kesim analizi yapıldı. Ayrıca işitme kaybı olmayan populasyondan seçilen 171 bireyde Cx-26 ikinci ekzon polimorfizmleri DNA dizi analizi ile incelendi. Olgu grubunun %26.6'sında mutasyon, %7.96'sında polimorfizm belirlendi. Saptanan mutasyonlar; 35delG (%18.18), G380A (%2.28), A88G (%1.14), 247delTTC (%1.14), T269C (%1.14), 299delAT (%1.14), 358delGAG (%1.14), polimorfizmler; G79A (%5.68), G457A (%1.14), C570T (%1.14) şeklinde saptandı. Mitokondri genomunda yapılan çalışmada herhangi bir mutasyon saptanmadı. Kontrol grubunda dokuz SNP %15.78 sıklıkta belirlendi. En sık gözlenen polimorfizmler G79A (%5.26) ve G457A (%4.68) olarak belirlendi. Sonuç olarak; Ege bölgesi ve çevresinin işitme kaybı olgularında ilk kez Cx-26 ikinci ekzonu incelendi. Olgu grubunda bir olguda 247delTTC aday mutasyon, kontrol grubunda ise G647C ve C292T değişimleri aday SNP olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Mutations of Cx-26 gene, which is coding the subunit of conexon gap junction protein, is primarily responsible for non-syndromic, sensorineural hearing loss. The incidence of it has been reported to be more than 1/1000 in various populations. Especially, 35delG mutation in the second exon of this gene frequency is over 70% among individuals with hearing loss in Europe. In addition to this mutation, mitochondrial genome has several targets for genetic defects associated with hearing loss in people with a long period aminoglycoside exposure during childhood. Eighty-eight probands and their kindred with hereditary and congenitally hearing loss diagnosed by audiological measurement were included in the study. The pedigrees of each kindred were prepared according to their family history. PCR amplifications followed by DNA sequence analyses of this gene were carried out in genomic DNA samples from each proband. The detected mutations were also searched in family members of probands similarly. 35delG change was confirmed by using BseLI restriction enzyme. The positions of 1555 and 7445 in mitochondrial DNA were tested by restriction enzyme analysis, using Alw26I and XbaI enzymes respectively. Furthermore, the control group consisted of 171 people without hearing loss was investigated by DNA sequence analyses on this gene for genetic variations and polymorphisms. Among the cases with hearing loss, 26.6% displayed mutations while 7.96% had polymorphisms. The detected mutations were as fallows: 35delG (%18.18), G380A (2.28%), A88G (1.14%), 247delTTC (1.14%), T269C (1.14%), 299delAT (1.14%), 358delGAG (1.14%). Besides, G79A (5.68%), G457A (1.14%), C570T (1.14%) polymorphisms have also been detected. No mutation has been found in mitochondrial genome for the corresponding positions. The frequency of 9 different SNPs was 15.78% in the control group. The most frequent SNPs were G79A (5.26%) and G457A (4.68%). In conclusion, this is the first study of this gene by DNA sequence analysis approach in cases with hearing loss in the Aegean region of Turkey. A novel mutation, 247delTTC in one proband and two novel SNPs (G647C, C292T) in the control group were detected.