İçme sularında aeromonas varlığının araştırılması
The examination of presence of aeromonas in drinking water
- Tez No: 195535
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN HAKKI ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu arastırmada, Afyonkarahisar ilindeki toplam 70 su örneğinden izole edilen Aeromonas cinsi bakterilerin varlığı, sıklığı ve antibiyotik direnç paternleri incelendi. ?ncelenen 70 su örneğinin 16'sı (%22,9) kaynak suyu, 54'ü (%77,1) sehir sebeke suyu idi. Etkenlerin izolasyonunda seçici besiyeri olarak Ampisilinli kanlı agar kullanıldı. Elde edilen izolatların tanımlanması Aerokey-II yöntemi ve Becton Dickinson(BD)-Phoneix-100 otomatize sistemi ile 2 farklı sekilde yapıldı. Aeromonas izolatlarının direnç paternleri Clinical and Laboratory Standarts Instutute (CLSI) 2006`ya göre değerlendirildi. Su örneklerinin 6'sında (%8,6) Aeromonas türü saptandı. Aerokey-II yöntemine göre izolatların dağılımı; 3'ü (%50.0) A.hydrophila, 2'si (%33,4) A.caviae ve 1'i (%16,6) a.veronii biovar sobria seklinde olup, BD-Phoneix Sistemi verilerine göre izolatların dağılımı; 1'i (%14,3) A.hydrophila, 3'ü (%42,9) A.caviae, 2'si (%28,6) A.sobria ve 1'i (%14,3) A.veronii seklindeydi. Sonuç olarak, Aeromonas izolatlarının elde edildiği örneklerin önemli bir bölümünün kaynak suları olduğu düsünülürse bu durumun toplum sağlığı açısından büyük bir risk teskil edebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence, frequency and antibiotic resistance patterns of Aeromonas strains isolated from 70 water samples were examined in Afyonkarahisar province. The sixteen examined of 70 samples (22,9%) were spring water and the fifty-four examined ones (77.14%) were tap water. As a selective medium, blood agar with Ampicillin was used for isolation. The identification of obtained isolates were done by two different ways; automatise system, Becton Dickhinson (BD) Phoneix?100 and Aerokey-II method. Aeromonas isolates resistance patterns were evaluated according to Clinical and Laboratory Standarts Institue (CLSI) criterias, 2006. In the six (8.57%) of the samples, Aeromonas strains were detected. According to Aerokey II method, the distribution of were as; 3 of (50%) A. hydrophila, 2 of (33.4%) A. caviae and one (16.6%) A. veronii biovar sobria. On the other hand, according to BD-Phoneix System data, the isolates distribution: one (14.28%) was A. hydrophila, 3 of (42.85%) were A. caviae, 2 of (28.57%) were A .sobria and one (14.28%) was A. veronii. In conclusion, considering the most of obtained Aeromonas isolates from spring water, we convince that this situation is a great risk in terms of public health.