Akciğer kanseri olduğunu bilen ve bilmeyen hastaların yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
The comparasion of quality of life between patients with lung carsinoma who are aware of their diseas or not
  1. Tez No: 195536
  2. Yazar: ÇİĞDEM BERK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HIDIR ESME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kanser gibi ölümcül bir hastalıgın tanısının kisinin yasam kalitesi üzerine çok büyük etkileri olacagı ve kisiyi yıkacagına süphe yoktur. Kanserin sadece kesin sonuçlu bir olay degil, ayrıca sürekli belirsizlik, hastalık veya tedavinin potansiyel yan etkileri ve o andaki psikolojik konularla karakterize edilmis sürekli bir durum oldugu bilinmektedir. Bu yüzden geçmisten bu yana hastalara kanser tanısının söylenmemesi gerektigine dair bir inanıs vardı. Su anda bu durum degisti. Dünya genelinde yaygın kanserlerden biri olan akciger kanserinde yasam kalitesi hayatta kalma kadar anlasılmalıdır. Çalısmamızda hastaların demografik durumunu ölçen forma ek olarak, yasam kalitesini ölçen standart iki anket (EORTC QLQ-C30 ve QLQ-LC13) kullanıldı. EORTC QLQ-C30 hastaların fonksiyonlarını, genel yasam kalitesini, hastalık ve tedavi iliskili semptomları hakkında 30 madde içeren kanser odaklı bir test, EORTC-QLQ-LC13 akciger kanseri semptomları, tedavi kaynaklı yan etkilerini içeren 13 maddeli bir alan odaklı testti. Bu anketler kanser tanısını bilen ve bilmeyen hastaların yasam kalitesi puanlarını elde etmek için kullanıldı. Toplamda 70 hastaya bu çalısma uygulandı. Bunlardan 28 (%40) tanısını bilen hasta 42 (%60) tanısını bilmeyen gruptandı. Hastalık halinde fiziksel, ruhsal, sosyal ve gündelik faaliyetlerin tam bir iyilik halinde yürütülebilmesi, hastalıkların kontrol düzeyi ile saglık statüsü birebir iliskilidir. Bir hastalıgın ve ona baglı tedavinin hastada yarattıgı islevsel etkilerin hasta tarafından öznel biçimde algılanısı yasam kalitesini etkilemektedir. Hastanın yasadıgı kültürel yapı ve degerler sistemi baglamında hem kendi amaçları, beklentileri ve endiseleri açısından, hastalıgını bilip bilmemesi yasam kalitesini algılayısıyla birebir ilgilidir. Sonuç olarak bu çalısma ile hastalıgın her asamasında bilgilenme gereksinimi göz önüne alınarak uygun egitim ve sosyokültürel düzeydeki hastalara, kanser tanısının söylenmesi gerektigi sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
There is no doubt the diagnosis of a life threatening disease such as cancer is devastating and has an enormous effect on one?s quality of life. It is argued that cancer is not just a single event with a certain end but a permanent condition characterized by ongoing ambiguity, potentially delayed or late effects of the disease or threatment, and concurrent psychological issues. Thus historically there was a belief that a patient should not be told about his or her cancer diagnosis. At present this has changed. In recent years there has been considerable attention on how to break `bad news? from a patient?s perspective. Given that lung cancer is one of the common cancers worl-wide, on the quality of life as well as survival require to be understood. Quality of life was measured using two standart questionnaires: The European Organization of Life Qustionnaire(EORTC QLQ-C30) and its lung cancer supplementary qestionnaire QLQ-LC13 in addition to a study demographic status. The European Organization of Life Qustionnaire(EORTC QLQ-C30), a core cancer specific questionnaire containing 30 item patients? functioning, global quality of life, disease and The EORTC Lung Cancer Questionnaire (EORTCQLQ-LC13), a site specific questionnaire consisting of 13 items on lung cancer symptoms and its treatment related side-effects. Comparison was made in quality of life scores between who knew their cancer diagnosis and those who did not. In all, 70 lung cancer patiens were interviewed. Of these, 28patients (%40) knew and 42 (%60) did not knew their cancer diognosis. Looking at the scores fort he scores fort he two groups clearly indicate that these patients even at the pre-diagnosis stage had several health problems as well as symptoms related to cancer.The intention here is to show that knowing or not knowing one?s cancer diagnosis does not make any significant difference to the patients? responses to a quality of life questionnaire.Whith regards to patients? symptom scores, again there were no significant differences between the two groups, indicating that the knowledge of their cancer diagnosis did not lead to an overestimation of symptoms by patients who knew they had developed lung cancer. 3 We, there argue that assesment of quality of life in lung cancer patients should be integrated into clinical practice and evaluted prospectively.