Posterior fossa anomalilerinde ek tutulumların prognoza etkisi
The effect of additional involvement in posterior fossa anomalies on prognosis.
  1. Tez No: 195540
  2. Yazar: AFRODİT FALIHI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Posterior fossa malformasyonları çok sık rastlanmadığı için sınırlı bir şekilde araştırma konusu olmuşlardır. Posterior fossa anomalisi olan hastalarda klinik tablo ile hastalığın son safhası arasında izlenen değişkenlik, prognozu etkileyebilen olası başka etkenleri düşündürmektedir. Biz bu çalışmada 0-16 yaş grubu arasında bulunan 20 posterior fossa anomalisi olan hastayı ele aldık. Hastaların yarısında belirtilen anomalinin dışında ek tutulum yoktu. Ek tutulumu olan hastalar ise 2 grupta toplandı: Birinci gruptaki hastalarda ek merkezi sinir sistemi tutulumu bulunurken, ikinci grupta ek viseral organ tutulumu mevcut idi. Biz söz konusu gruplar arasındaki prognozu karşılaştırarak, pür posterior fossa anomalisi olan hastalar orta ya da iyi prognoza sahip iken, ek tutulumun, gerek merkezi sinir sisteminde, gerek ise viseral organlarda bulunmasının prognozu olumsuz yönde etkilediği sonucuna vardık. Söz konusu iki çeşit ek tutulumun birlikte görüldüğü hastalarda prognozun daha da kötü seyrettiği görüldü. Ayrıca, ek tutulumların lokalizasyonu ve genişliği prognozu etkileyebilen diğer etkenler olarak göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Posterior fossa malformations, not seen frequently, have been researched limitedly. The fact that the clinical presentation and final course are usually uncongenial in the related patients make us think that there might be some other factors influencing the prognosis. In this study we studied 20 patients in 0-16 age interval with cystic posterior fossa malformations. In the half of them there was not any additional involvement. Patients with additional involvement constitute of two parts: One, who were suffered from an additional central nervous system (CNS) disorder, and the other, who had an apart organ involvement. In spite of the finding that pure posterior fossa malformations have moderate and/or good prognosis, we, comparing the prognosis between these groups, consequently reached to this result that any additional invovement, whether in CNS or in distinct organs, influences the prognosis negatively, especially when either involvement occurs simultaneously. Besides, the location of additional involvements and their broadness are the factors affect the prognosis.