Süt ve süt ürünlerinde brucella cinsi bakterilerin araştırılması
Investigation of brucella bacteria in milk and dairy products
  1. Tez No: 195545
  2. Yazar: FATMA ESİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Nisan 2006 - Mayıs 2007 tarihleri arasında toplam 664 adet örnek (240'ı çiğ inek sütü, 122'si çiğ koyun sütü, 95'i çiğ keçi sütü, 105'i dondurma, 102'si pastörize edilmemiş çiğ sütlerden yapılmış taze beyaz peynir örneği) Brucella cinsi bakterilerin varlığı açısından araştırıldı. 240 inek sütü örneğinden 1'inde (%0,42) , toplam 457 süt örneğinden ise 1'inde (% 0,22) hem kültür hem de PZR yöntemiyle Brucella melitensis biovar 1 izole edildi . Kültür işlemi ile Brucella açısından negatif olarak saptanan bütün süt örneklerinin PZR işlemiyle de Brucella açısından negatif olduğu saptandı. 105 dondurma örneğinden 1'inde (%0,95) kültür yöntemiyle Brucella melitensis biovar 3 izole edilirken PZR işlemiyle Brucella DNA' sı saptanamadı. Peynir örneklerinden kültür işlemi ile Brucella izole edilmedi. Sonuç olarak, bu çalışma Mersin ilinde süt ve süt ürünlerinde Brucella cinsi bakterilerin bulunduğunu, süt ve süt ürünlerinin Bruselloz bakımından risk oluşturabileceğini göstermiştir. Bu çalışma ile PZR yönteminin Brucella türlerinin tanısı ve tiplendirmesinde tek başına yeterli olmadığı, kültür ve klasik tiplendirme testleriyle beraber değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için bakteriyolojik ve moleküler tanı yöntemlerinin standardize edilmesi ve bu konuda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, between the period of April 2006 - May 2007, totally 664 specimens (240 raw cow?s milk samples, 122 raw ewe?s milk samples and 95 raw goat?s milk samples collected from 10 villages which belongs to Mersin city, 105 ice-cream samples collected from 40 different pastry shops and 102 fresh white cheese samples made of raw milk collected from various street bazaars and small scale markets ) were investigated for the presence of Brucella bacteria. Of 240 cow?s milk samples; 1 (0,42%) sample , a total of 457 raw milk samples; 1 (0,22%) sample was detected as positive for Brucella melitensis biovar 1 by both PCR assay and bacteriological examination. The milk samples detected as negative for Brucella bacteria by bacteriological examination were also detected as negative for Brucella DNA by PCR assay. A total of 105 ice-cream samples; 1 (%0,95) sample was detected as positive for Brucella melitensis biovar 3 by bacteriological examination but it was detected as negative for Brucella DNA by PCR assay . No Brucella bacteria was isolated from fresh white cheese samples by bacteriological examination. In conculusion, this study demonstrated the presence of Brucella bacteria in milk and dairy products in Mersin district and that these products carry the risk for Brucellosis. Additionaly; this study indicated that isolation and identification of Brucella species by PCR assay is not enough when its used as a single method without applying classical culture and identification techniques. Many additional research and standardised molecular techniques and bacteriological diagnostic methods are needed for the control of the disease.