Tokat ili çevre köylerinden elde edilen sütlerde Brucella cinsi bakterilerin varlığının araştırılması
Investigation of Brucella spp in the milks done from the villages tokat province
- Tez No: 301558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Brucelloz, Brucella cinsi bakterilerin neden olduğu en sık görülen zoonotik hastalıklardan biridir. Hastalık sığır, koyun, keçi, köpek ve domuz gibi memeli hayvanların dişilerinde genital organlarına yerleşerek yavru atma, infertilite, mastitis, erken doğum, plasenta retensiyonu ve metritise; erkeklerde ise orşitise (erbezi iltihabı) neden olur. Bu çalışmada, Tokat ili ve ilçelerine ait köylerden toplanan 161 inek, 58 koyun ve 33 keçi sütü örneklerinde Brucelloz etmeni Milk Ring Test (MRT) ve direkt ekim yöntemi ile araştırılmıştır.Çalışma sonucunda 161 inek sütünden 24'ü, 58 koyun sütünden 20'si ve 33 keçi sütünden 5'inin MRT sonucu pozitif bulunmuştur. Toplamda 252 adet çiğ süt örneğinden 49 adedinin, yani % 19.41'inin MRT sonucu pozitif bulunmuştur. MRT'si pozitif olan 49 örnekten yapılan kültür sonrası 2 adet süt örneğinden Brucella izole edilebilmiştir. Brucella izole edilen 2 süt örneğinin de aynı sürüden 2 farklı koyuna ait olduğu belirlenmiştir. Böylece tüm çalışılan örneklerin % 0.79'unda, MRT pozitif çıkan örneklerin % 4.08'inde ve koyun sütü örneklerinin % 3.45'inde Brucella etkeni izole edilmiştir.Tokat ili ve ilçelerine ait köy ve kasabalardan toplanan sütlerle yapılmış ilk çalışma özelliğinde olan araştırmamız sonucunda örneklerin % 19.41'inde MRT sonucu pozitif bulunmuş, % 0.79'unda ise etmen direkt ekim yöntemiyle izole edilmiştir. Böylece, bu çalışmayla Tokat ili ve ilçelerindeki hayvanlarda belirli oranda Brucella etmeninin var olduğu belirlenmiş ve süt ürünlerinin Brucelloz bakımından risk oluşturabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Human Brucellosis is one of the most common zoonotic disease caused by bacteria of the genus Brucella.The disease in mammals such as cattle, sheep, goats, dogs and pigs, settled the genital organs of females, caused throwing puppies, infertility, mastitis, premature birth, placenta and metritis retension, and caused orchitis (testicular inflammation) in males. In this study, we have investigated Human Brucellosis factor in161 cows, 58 sheep and 33 goat milk samples gathered districts and villages in the province of Tokat, by using Milk Ring Test (MRT) and the direct sowing method.We have found positive24 of 161 cow's milk, 20 of 58 sheep's milk, 5 of 33 goat's milk as a result of the MRT. In total, 49 of 252 pieces of raw milk samples, 19.41% MRT had a positive result. After the culture of the 49 MRT positive samples, Brucella could be isolated in two sample. Each of the 2 milk samples which isolated Brucella were determined to be 2 different sheep, belonging to the same flock. Therefore, Brucella were isolated 0.79% of all studied samples, 4.08% of samples with MRT positive and 3.45% sheep milk samplesAs a result of our investigation of property in the first study on milk samples were collected Tokat province and the districts towns and villages, found a MRT positive for 19:41% of all samples and, the agent was isolated 0.79% of samples by the direct sowing method. Therefore in this study, specific amount of Brucella were determined in animal in districts of the province of Tokat. Our study shown that dairy products may constitute a risk with respect Brucellosis.